За пръв път сред финансовите мениджъри икономическата несигурност се превръща в най-голямата тревога, изпреварвайки притесненията свързани с откриването и назначаването на талантливи професионалисти, сочи изследването CFO Global Business Outlook, провеждано от Duke University. Резултатите от анкетите показват също, че 53% от респондентите очакват икономиката на САЩ да изпадне в рецесия преди президентските избори през 2020 г.
Бизнес доверието в страната спадна до 3-годишно дъно по време на третото тримесечие, припомнят анализаторите, а до голяма степен това се дължи на несигурността в икономиката, породена от разразяващата се търговска война с Китай. Едва 12% от анкетираните финансови директори са посочили, че са станали по-оптимистично настроени относно икономиката на страната, което е срив спрямо година по-рано, когато делът на позитивно настроените сред тях беше 44%.
Опасенията на финансовите директори са пряко свързани със склонността на компаниите да инвестират в дългосрочни проекти или да закупуват капиталови стоки. Според изследователите от Duke разходите на бизнеса се очаква да нараснат с едва 0,6% в хода на следващата година, което е значително по-нисък темп на покачване спрямо изследването от месец март, когато предвижданията бяха за увеличение от 8%. Това е най-ниския темп на растеж на очакваните бизнес разходи от декември 2009 г. насам.
"Смятам, че това може да се превърне в самосбъдваща се рецесия", коментира финансовият професор от Fuqua School of Business към Duke University Джон Греъм, цитиран от CNN. "Ако се намираме на ръба на рецесията и компаниите вече са притеснени, това ще направи самата рецесия значително по-вероятна." Други пазарни анализатори са учудени, че според анализа на висшето учебно заведение бизнесът в САЩ изобщо се готви да увеличава разходите, в контекста на допълнително понижените основни лихвени проценти от страна на Федералния резерв, които ще доведат до отдаването на допълнително кредитиране. "Разходите се очаква да нараснат в САЩ, въпреки че американците не могат да си ги позволят", пише анализаторът Мак Славо в блога си, като посочва, че само задлъжнялостта по кредитните карти в страната през последното тримесечие е нараснала с нови 35,6 млрд. долара, което е исторически рекорд за едно тримесечие. "Трябва да се има предвид, че американците започнаха 2019 г. дължейки повече от 1 трлн. долара като дълг по кредитните си карти", припомня и старшият анализатор от Wallethub Алина Комореану.
Изследването на Duke, което включва и финансови директори извън САЩ, открива, че песимизмът за икономическия растеж не е само американски проблем. В Африка 81% от финансовите директори очакват рецесията да започне в страните им към третото тримесечие на 2020 г., а болшинството от анкетираните в Канада (68%), Европа (69%), Азия (72%) и Латинска Америка (65%) са посочили същото.
Резултатите от анализа на Duke съвпадат и с други проучвания за настроенията за изпадането на икономиката в рецесия. Според скорошно проучване на Bank of America Merrill Lynch, в което бяха включени кредитни инвеститори, шансът стопанството да е в криза още догодина е 25%. Това е най-високото ниво на риск за последните повече от пет години. Така рискът от рецесия е третата най-голяма заплаха сред тази група от пазарни участници, единствено след заплахите пред търговията и отношенията с Китай.