Визовият режим за българите, сделката за Ф-16, възможностите за инвестиции и бъдеща визита на американския президент в България.
Това са били основните теми, които са обсъдили по време на срещата си в Белия дом американският президент Доналд Тръмп и българският премиер Бойко Борисов.
Борисов е изразил интереса на България да задълбочи сътрудничеството си със САЩ и в редица други сфери като образованието, науката, насърчаването на туризма и контактите между хората, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.
България е за пример на Германия. Трябва да им кажеш, че разходите ви за отбрана са над 3 процента от БВП, заяви Тръмп към премиера Бойко Борисов.
Имаме страхотно приятелство с България, много българи живеят в САЩ, каза още Тръмп.
Попитан кога ще посети България, Тръмп отговор, че конкретна дата все още няма, но такава визита се обмисля.
Изключителна чест и привилегия бе да гостувам в Белия дом - символ на свободата и демокрацията. Днешната ни среща с президента Тръмп е от голяма полза за развитието на стратегическото партньорство между България и САЩ, което аз високо ценя, написа във "Фейсбук" Борисов.

Източник: Министерски съвет
Убеден съм, че американските визи за българите ще отпаднат. Премахването на визовия режим с Канада е ярък пример, че България не създава никакви проблеми. Президентът Тръмп може по този начин да остане в сърцата на българите за много дълго време.
По темата за енергийното сътрудничество отбелязахме, че България е стратегически газов хъб, чрез който съседните ни страни могат да осъществят своята диверсификация. България е най-стабилната и балансирана страна в региона и очаквам президентът Тръмп да ни посети, каза той пред репортери.
Съединените щати и България разбират, че енергийната сигурност е национална сигурност. В тази връзка САЩ възнамеряват да изпратят технически екип в България, който заедно със своите български колеги да проучи възможностите за по-нататъшно сътрудничество в различни области на енергетиката, включително и ядрената. Двете страни планират също така да работят заедно за засилване на енергийната сигурност на България, като подкрепят експедитивното лицензиране и използване на американско ядрено гориво за атомната електроцентрала "Козлодуй" при стриктно спазване на изискванията за безопасност и диверсификация и разпоредбите на Европейския съюз, стана ясно от съвместното изявление, разпространено след срещата.
В съвместното изявление на двете правителства пък се припомня дългогодишното ни стратегическо партньорство в НАТО.
Припомняме, че Борисов вчера пристигна на посещение в САЩ.
Борисов се срещна по-рано с ръководствата на Международния републикански институт (IRI) и Националния демократичен институт (NDI). Това се случи по време на официалното му посещение в Съединените щати.
Преди срещата българската делегация поднесе венец на Мемориала на Незнайния воин в Национален гробищен парк "Арлингтън".
Срещата между двамата държавни лидери е ключова стъпка за задълбочаване на стратегическото партньорство между двете държави.
България и САЩ са съюзници и стратегически партньори и страната ни има интерес да надгражда сътрудничеството в редица сфери като сигурност и отбрана, енергетика, борба срещу тероризма, образование и наука, връзки между народите.
България и САЩ имат отлични отношения в областта на сигурността и отбраната, както по двустранна линия, така и в рамките на НАТО.
Посещението във Вашингтон е повод премиерът Борисов да потвърди сериозния подход на българското правителство към ангажимента от Срещата на най-високо равнище на НАТО в Уелс през 2014 г. по отношение на разходите за отбрана.