Русия провежда тайна пропагандна кампания за торпилиране на референдума в Македония през тази седмица, който може да открие пътя на малката балканска държава за присъединяване към НАТО и ЕС, предупреждават дипломати и анализатори, цитирани от "Дейли телеграф".
От тази нощ агитацията за националното допитване е забранена. Македонците ще гласуват в неделя дали да сменят името на страната си на Северна Македония. Споразумението на Скопие с Атина има за цел да разреши 27-годишен дипломатически спор.
Но Москва категорично се противопоставя на разширяването на НАТО на Балканите, тъй като разглежда региона като част от сферата си на влияние. Руснаците наводняват социалните мрежи в Македония с фалшиви профили, които призовават за бойкот на референдума, разкрива македонската Лаборатория за разследваща журналистика.
Целта на руснаците е да намалят избирателната активност на допитването под 50%, което означава липса на легитимност.
Социологическо проучване показва, че 57% от респондентите планират да гласуват, но много хора коментираха пред британския вестник по улиците на Скопие, че все още не са сигурни дали ще участват.
Някои руски ботове се опитват да предизвикат търкания между славянското мнозинство и етническото албанско малцинство, което представлява около 25% от населението на Македония.
Етническите албанци подкрепят споразумението, тъй като виждат членство в ЕС като единствения начин за справяне с бедността и дискриминацията, но сделката е дълбоко непопулярна сред някои македонци.
Британското издание припомня, че през 2001 г. възникна въоръжен конфликт между албанците и македонците.
Русия прави всичко възможно да попречи на повече държави да се присъединят към Запада. В Македония, това включва експлоатиране на слабостта, която съществува, такава като напрежението между славяните и етническите албанци. Има комбинация от дезинформация и използване на икономическо влияние в подкрепа на националистически организации и политици, коментира Хийтър Конли, директор на програма за Европа към Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
Целта е да се създаде пълно объркване и да се направи така, че Западът да изглежда възможно най-упадъчен и нефункциониращ, добави тя.
По-рано този месец британски представители предупредиха, че Москва може да се опита да се намеси на референдума чрез онлайн дезинформационна кампания.
През миналия месец беше разпространена фалшива история, че американски войници са използвали муниции с обеднен уран по време на военни учения в Македония.
Историята беше "фалшива новина", която имаше за цел да засегне доверието към НАТО и да подкопае референдума, подчерта Конли.