Анти-Мадуро коалицията се е сформирала предварително по време на тайни разговори, съобщава АП, позовавайки се на източници.
Тайната дипломация е продължила няколко седмици. В нея е участвала коалиция от латиноамерикански правителства и САЩ, които бързо признаха Хуан Гуайдо като временно изпълняващ длъжността президент на Венецуела.
По време на кампанията са изпращани съобщения на активисти, които са под постоянно наблюдение и са провеждани чуждестранни посещения от опозиционния лидер, който оспорва властта на президента Николас Мадуро.
В средата на декември Гуайдо тайно е пътувал до Вашингтон, Колумбия и Бразилия, за да запознае властите на трите държави със стратегията на опозицията за организиране на масови демонстрации, което е съвпаднало с полагането на клетва от Мадуро на 10 януари, според бившия кмет на Каракас Антонио Ледесма, съюзник на Гуайдо.
При излизането си от Венецуела Гуайдо незаконно е пресякъл границата с Колумбия, за да не събуди подозрения сред имиграционните власти, които понякога тормозят опозиционери на летищата и не им позволяват да напускат страната.
Въпреки че Гуайдо лично е уверил Богота, че ще се обяви за президент на митинг на 23 януари - на годишнината от бунта през 1958 г., който сложи край на военната диктатура във Венецуела, до последните часове е имало голямо напрежение, коментира латоноамерикански дипломат.
Решението на опозицията да се противопостави на Мадуро директно е било възможно само заради силната подкрепа на администрацията на Доналд Тръмп.