Патриарх Неофит е отказал да подпише договор за наем и споразумение с "Инерком" ЕООД, собственост на Гинка Върбакова, съобщи БГНЕС.
Дружеството "Инерком" е поискало да наеме помещение на Софийската Света Митрополия на ул. "Съборна" - в центъра на София. Предварителен договор за наем е бил подготвен в края на 2016 година. Подготвено е било и споразумение чрез пълномощници от двете страни.
Българският патриарх Неофит категорично се е противопоставил на подписването на какъвто и да е договор с Гинка Върбакова, заявиха и от патриаршията.
По неофициална информация предварителният договор заложил скандално ниски цени за наем в идеалния център на София.
Собственик на дружеството "Инерком" ЕООД е Гинка Върбакова. Тя поиска да придобие едноличен контрол върху активите на ЧЕЗ в България.
Около сделката се разрази огромен скандал. Бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков определи сделката за ЧЕЗ: "като да дадеш на петокласник да управлява пътнически самолет".
След като се разбра, че дружеството е одобрено за покупка на активите, министърът на енергетиката Теменужка Петкова подаде оставка, която не бе одобрена от премиера Бойко Борисов. Причината - Теменужка Петкова и Гинка Върбакова се познават от 20 години.
По-късно премиерът покани на среща в Министерския съвет Върбакова, за да й каже, че иска пълен контрол върху сделката, за да може да бъде гарантирана сигурността на крайния потребител. Припомняме, ЧЕЗ отговаря за енергоснабдяването на София и Северозападна България.
По-късно Върбакова отиде на изслушване на две парламентарни комисии и изчете предварително написан текст, подпомагана от адвокатите си. Преди да се яви на това заседание, тя е поискала обсъджането да бъде закрито за медиите.
След разговора с Борисов и явяването на съвместното заседание в парламента, Гинка Върбакова замина за Чехия. Там тя запознае продавача ЧЕЗ "Груп" с обстановката и води разговори по договора.
Финансовият министър Владислав Горанов поясни, че държавата има възможността през една или друга форма - било през средства от бюджета или частно придобиване през някоя от енергийните компании, да влезе в подобна сделка.
Тъй като договорът за покупко-продажба между Гинка Върбакова и "ЧЕЗ Груп" е сключен в Прага и по английското законодателство, това усложнява евентуалната българска намеса на държавата.
По-рано днес медии разпространиха информация, че чешки гражданин с бизнес в България и обвинение в убийство, по-късно освободен поради липса на доказателства, се оказва в екипа на "Инерком България", информира БГНЕС.