Народното събрание следва да изпълнява Конституционната роля и да контролира изпълнителната власт, а не да се превръща в неин рупор.
Toва заяви президентът Румен Радев в нарочно изявление пред медиите, след като вчера наложи вето върху Закона за ратифициране на договорите, свързани със закупуването на самолети F-16 Block 70. Припомняме, малко по-рано днес Комисията по отбрана в Народното събрание отхвърли наложеното вето на държавния глава с 13 гласа "за" на депутатите от ГЕРБ, ДПС и ВМРО и 7 "против" на БСП и "Воля".
Според държавния глава е задължителен нов дебат, който да даде ясен отговор как са защитени българските интереси по отношение на цената на изтребителите при 100% авансово плащане.
"Поемането на задължения, свързани със скрити и неясни разходи въвличат за десетилетия напред българските правителства в значителни финансови задължения. Освен това разходите по придобиване, постигнати включително и с имитиране на нов дълг, поставят под въпрос възможностите за временно осигуряване на липсващите способности на самолетите", подчерта Радев.
Той изтъкна, че не конкретният тип самолет, а наличието на реални способности определят авторитета и бъдещето на ВВС и нашата евроатлантическа принадлежност. Изграждането на съвременни отбранителни способности изисква всеобхватен подход и дългосрочно планиране. В нашия случай при колосални за България разходи липсва дебат по изключително важни въпроси за националната и колективна сигурност, негодува държавният глава.Той настоява да знае кога ще придобием пълния пакет, който гарантира многофункционалните способности на изтребителите?
В изявлението си президентът продължи с въпросите: Кога ще придобием способности за пълноценна техническа поддръжка тук в България, без която ежегодната експлоатация на самолета се оскъпява? Кога ще се закупят следващите изтребители? Кога ескадрилата Ф-16 ще придобие оперативна готовност? Кога, как и колко ще платим за всичко това?
По думите му всички тези въпроси генерират нестабилност за процеса на модернизация на българските военновъздушни сили и излагат на риск модернизацията.
Според него поемането на публични разходи, особено в страна с масова бедност и социални проблеми изисква максимална прозрачност и отчетност. Огромните разходи, които ще бъдат вложени в модернизацията на въоръжените сили, не са нито на министър-председателя, нито на правителството, а на българските граждани, отбеляза Румен Радев.
Държавният глава посочи, че сделката за изтребители е дългоочаквана и необходима стъпка от модернизацията за българските военновъздушни сили, за отбранителните способности на страната. Сделката обаче не би могла да става за сметка на интересите на българските граждани и достойнството и суверенитета на България, предупреди Радев.
Решението на правителството договорите да не стават публично достояние задължава народните представители да информират обществеността за характера на поетите задължения и поучените срещу тях отбранителни способности, изтъкна той и допълни, че е задължителен нов дебат в Народното събрание, който да даде отговор как са защитени български интереси.
Държавният глава настоява да се обясни дали по сделката за F-16 има скрити и неуточнени разходи, които България ще плаща по отношение на инфраструктура, транспорт, данъци, въоръжение, обучение, оборудване и такси. Отбелязваме, че в мотивите за налагане на вето, разпространени вчера от президентската институция, не се посочваше нищо за скрити и неуточнени разходи.
Румен Радев иска да знае дали ще има и промяна в клаузите на договорите едностранно от изпълнителя без съгласуване с българската страна по отношение на цени, срокове и обем на доставки и услуги. Както и дали ще има неустойки при неизпълнение.
Радев предупреди народните представители, че са положили клетва като такива и се ръководят от интересите на народа. Затова и на българите се дължат категорични отговори, доколко това се изпълнява и какви са реалните последствия от сключените отговори, стана ясно от думите му.