В края на тази седмица имотният магнат и милиардер Доналд Тръмп официално ще стане 45-ят президент на САЩ. Още преди да е встъпил на поста той успя да си спечели колкото поддръжници, толкова и врагове заради своите често крайни изказвания по различни теми.
Неведнъж Тръмп влиза в словесни битки с политически лидери и такива от корпоративния свят. По време на кандидат-президентската си кампания той даде заявка за сериозни реформи, голяма част от които засягат американски и чуждестранни компании.
Освен това той се закани да ревизира отношенията на Щатите с някои от най-големите им търговски партньори. Кои от тях ще бъдат изпълнени, ще се разбере съвсем скоро. Ето в кои сфери обаче можем да очакваме развитие:
Пекин, Apple и най-богатият китаец
Една от основните мишени на Тръмп през цялата му кампания беше Китай. Той многократно нарече втората по големина икономика в света "най-големият валутен манипулатор".
Кандидатът на републиканците се закани да наложи 45% такса върху вноса на китайски стоки и да създаде хиляди нови работни места, като накара местните корпорации да преместят производството си от Азия в Щатите.
Отговорът на Китай обаче не закъсня. Най-богатият човек в страната - Уанг Джианлин заяви, че може да остави 20 хиляди американски служители в неговите компании без работа. Експерти пък коментираха възможността да бъде наложена забрана върху купуването на iPhone в страната, която е основен пазар за Apple.
Междувременно от корпорацията и от основния й доставчик Foxconn побързаха да се съобразят с настояванията на Тръмп и да проучат възможността за преместване на заводите им в САЩ.
През последните седмици обаче има леки признаци на затопляне на отношенията с Пекин. След среща с новоизбрания президент шефът на Alibaba Джак Ма заяви, че корпорацията ще отвори 1 милион работни места зад Океана. Вчера по време на откриването на годишната среща на Световния икономически форум в Давос пък китайският президент Си Дзинпин коментира, че никой няма да излезе победител при една търговска война.
Мексико и автомобилните производители
Мексико е другият трън в очите на Доналд Тръмп. През последните месеци той заяви, че ще ревизира и ако трябва Щатите ще излязат от споразумението за свободно сътрудничество с Канада и Мексико - НАФТА. В допълнение той представи идея за въвеждането на 45-процентова ставка на таксата върху вноса на стоки от Мексико.
Милиардерът вдигна мерника и на местните и чуждестранните корпорации, които произвеждат в съседната държава. Тръмп обяви, че с 35% могат да бъдат облагани произведените и внесени от страната коли.
В списъка с предупредените компании бяха американските Ford, Fiat и General Motors, японската Toyota и германската BMW, която обяви планове да строи нов завод в Мексико.
Повечето от тях побързаха да удовлетворят желанията на Тръмп и обявиха мащабни инвестиции в САЩ, включително Toyota, General Motors и Fiat. От Ford пък обявиха, че се отказват от плановете си да строят фабрика в Мексико.
Тръмп и технологичните гиганти
През последните месеци Доналд Тръмп критикува американските технологични гиганти конкретно по две направления - за производството на техните продукти извън граница и заради избягване на плащането на данъци в САЩ.
Покрай изборите през ноември обаче около Facebook и Google се заформи сериозен скандал заради т.нар. фалшиви новини. То щаба на Тръмп тогава обвиниха интернет лидерите, че са манипулирали вота по този начин.
Преди време кандидатът на републиканците заяви, че планира промени в антимонополното законодателство конкретно заради технологичните гиганти. Тогава като пример той посочи Amazon, която по неговите думи контролира прекалено много сфери и активи, като Тръмп се закани да предприеме мерки срещу това.
Повечето от големите имена в индустрията подкрепяха опонента му Хилари Клинтън, като те се опасяваха, че неговото управление ще коства много на IT сферата. Тръмп се опита да разсее тези съмнения, като проведе среща с група технологични лидери, начело с представители на Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Facebook, IMB, Cisco и други.
Заедно с това той привлече в екипа си като съветници шефът на Tesla Илън Мъск, този на Uber Травис Каланик, директорът на PepsiCo Индра Нуйи, на General Motors Мери Бара и на General Electroc Джак Уелч.