"Краят на войната на Корейския полуостров означава едно ново начало." Това заяви пред bTV бившият външен министър Соломон Паси.
По думите му президентът на САЩ Доналд Тръмп и лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун трябва да си поделят Нобеловата награда за мир заради приключването на войната на Корейския полуостров. "Кандидатите са много. Наградата може да бъде споделена между Тръмп и Ким Чен-ун, и вероятно южнокорейският президент Мун Дже-ин", заключи Паси.
Според него темата за Нобеловата награда за мир е много интересна. Срещата на Тръмп с Ким Чен-ун също обаче буди интерес. Имало вероятност срещата да се проведе в Сингапур, сподели Паси, позовавайки се на собствени източници. Това обаче не било ясно, срещата може да се проведе и в демилитаризираната зона между Южна и Северна Корея.
По думите на бившия външен министър срещата между двамата ще бъде голямо решение на международните проблеми, с оглед на ситуацията в Североизточна Азия.
Все пак той сподели, че с Ким трябва да се преговаря нестандартно и Доналд Тръмп трябва да бъде дипломат. "С Ким трябва да се преговаря по един нестандартен начин. Колкото е нестандартен Тръмп, това е начинът да се преговаря с президента на Северна Корея."
"Думите в политиката вече имат все по-малко значение, важни са делата. Контрастът между думи и дела става все по-голям, за добро или зло", заяви Паси и допълни, че районът на Североизточна Азия е много интересен и "много бълбукащ в чисто геостратегически план".
Бившия външен министър каза и че държавите от НАТО от 11 години призовават ЕС да се вземе отношение по събитията най-вече на Корейския полуостров. "Щом ЕС иска да бъде главен играч в геополитиката, трябва да вземе участие в случващото се. За съжаление Брюксел отказва. ЕС се провали в това отношение, дано американците успеят", тълкува още Паси.