Съветът за сигурността при Министерския съвет също формира позиция на признание на Хуан Гуайдо като временно изпълняващ функциите на държавен глава на Венецуела.
Това се посочва в прессъобщение от МС за състояло се извънредно заседание във връзка със ситуацията във Венецуела.
Съветът се председателства от министър-председателя Бойко Борисов и в него участват вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, представители на службите за сигурност и на президента на Република България.
Заключителната позиция е подкрепена от всички представители на институции и членове на съвета, с изключение на представителите на президента, се посочва в съобщението. Припомняме, вчера вечерта държавният глава Румен Радев призова страната ни да заеме неутрална позиция. Часове по-късно от Министерство на външните работи излязоха с позиция на подкрепа за Гуйадо в очакване на провеждането на демократични избори.
Позицията на съвета е, че България изразява подкрепа за партньорите си в Европейския съюз и международната общност, които признават председателя на Националната асамблея на Боливарска република Венецуела Хуан Гуайдо като временно изпълняващ функциите на държавен глава с оглед скорошно провеждане на демократични избори за мирно разрешаване на кризата, предотвратяване на хуманитарна катастрофа, възпиране на по-нататъшна ескалация на напрежението и възможно масово насилие в страната.
"Република България изразява своята солидарност към всички граждани на Венецуела, както и към гражданите на държавите членки на Европейския съюз, които живеят там. Това са над 1 милион души, предимно от Испания и Португалия - страни, които са надеждни партньори на България, за което има редица примери, като последният за това е подкрепата им за българската позиция в защита на българските превозвачи и транспортни работници", се казва още в позицията на Съвета за сигурността.
До този момент 12 държави членки на ЕС подкрепиха Гуайдо за временно изпълняващ длъжността президент на Венецуела. Италия спъва признаването на Гуйадо и по този се блокира изпълнението на резолюцията на ЕП.
От международната общност по-големите страни, които признаха Гуйадо за президент са САЩ, Бразилия, Канада, Аржентина, Чили, Колумбия, Коста Рика, Гватемала, Хондурас, Панама, Парагвай, Перу, Грузия, Албания и други. Мадуро се ползва с подкрепата на Русия, Турция, Китай и Иран.
Венецуела се намира в безпрецедентна криза, след поредните граждански вълнения, предизвикани от икономическия колапс в страната. Председателят на парламента Гуайдо се обяви за временно изпълняващ длъжността президент на Венецуела. На този етап висшето военно ръководство, чията подкрепа се счита за решаваща, подкрепят Мадуро и определя случващото се за преврат.
Заради подкрепата за Гуйадо официален Каракас скъса дипломатическите отношения заради позицията на САЩ в конфликта.
Групата "Лима", в която влизат големите латиноамерикански страни и Канада, вече върху венецуелския президент Николас Мадуро, след като миналата седмица предупреди, че се противопоставя на всякаква военна или силова намеса от страна на външна сила във Венецуела.