Всички дейности, свързани с преустройството, модернизацията и адаптацията на сградата на НДК за нуждите на председателството на Съвета на ЕС, са определяни и обсъждани в много широк формат. Това заяви пред БНР бившият вицепремиер за европредседателството Деница Златева по повод уволнението на изпълнителния директор на НДК Мирослав Боршош.
Тя увери, че не е имало еднолични решения - нито нейни като принципал на дружеството и ресорен вицепремиер, а още по-малко на изпълнителния директор или на висшия мениджмънт на НДК.
Като мотиви за отстраняването на Мирослав Боршош настоящият министър по председателството ни Лиляна Павлова посочи системно неизпълнение на указанията и поставяне под съмнение на доброто управление на дружеството.
От своя страна в социалните мрежи бившият вече директор коментира, че отказва да подписва нови обществени поръчки и говори за поставяне на условия, които не отговарят на правилата и закона.
Подготовката на едно председателство не става само от ресорния министър - бил той вицепремиер или министър, както е в случая, или само от изпълнителния директор, подчерта Деница Златева. Зад тях стоят изключително много хора, които работят, подчерта тя.
Според нея много е важно да се успокой ситуацията. Нека да оставим, ако има наистина сигнали и проверки, ресорните и компетентните органи да си свършат работата, така че екипите да имат спокойствието да могат да подготвят председателството, призова бившият вицепремиер за европредседателството, която коментира и своята работа в рамките на служебния кабинет "Герджиков":
"Аз наследих от вицепремиера Томислав Дончев и от вицепремиера Румяна Бъчварова две работни групи - едната е Междуведомствената работна група за НДК, която е приела обхвата и техническото задание за бъдещите строително-ремонтни дейности, а другата - съответно групата "Сигурност", с която работихме много активно по допълнителните изисквания за сигурността на НДК", заяви Златева.
Ние не сме се занимавали с увеличение на капитала или възлагане на други допълнителни дейности по вече действащи обществени поръчки. Нашата основна задача беше в едно тясно сътрудничество с всички институции да финализираме допълнителни изисквания, защото обхватът на ремонта на НДК от 2016 г. е правен на базата на идеен, а не на технически проект, подчерта Деница Златева.
По-думите ѝ, това е така, тъй като в предишното правителство на Бойко Борисов се е взело решение обществената поръчка, техническото задание, да бъде правено на базата на идеен проект.
Тъй като технически проект не е бил правен, това наложи в рамките на три месеца и със строители, и с възложители, и с всички други институции да обсъдим и приемем необходимите допълнителни дейности. По този начин се отговаря на изискванията за провеждане на събития от председателството, обясни бившият вицепремиер за европредседателството.
Обхватът, предложен от строителите и работната група, е по-голям, отколкото средствата, които са отпуснати, добави Златева.
"Ако наистина има разлика между докладите на Междуведомствената работна група като обхват на дейностите и стойностите, то би трябвало сега пак Междуведомствената работна група - защото това не е еднолично решение на принципала или на изпълнителния директор, да определят при по-малките финансови средства, които са отпуснати на НДК спрямо исканите от Междуведомствената работна група какво точно да възложи - дали да правят допълнително стълбища, дали тавани, дали ВиК. Това е отговорност на всички страни по отношение на ремонта на сградата за нуждите на председателството", допълни Златева.