Няма нарушения в закона относно евтаназирането на животни в установените заразени райони. Над 6 000 проби са взети, а 400 от тях са изпратени за изследване във Франция.
Това каза земеделският министър Румен Порожанов на пресконференция в присъствието на представители на браншовите организации по време на Консултативния съвет на животновъдите, овцевъдите и козевъдите.
Министър Порожанов призна, че от страна на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация все още няма разбиране. Коментарът му е обаче, че една овца в момента няма такава цена, каквато са поискали животновъдите - по 300 евро.
Той обеща, че помощта, която ще се отпусне няма да е по-малко от 190 лева.
Порожанов обеща помощ и на малките стопани за почистването и дезинфекцирането на стопанствата.
Министърът оцени и предстоящият протест утре като твърде несъстоятелен и посочи, че всеки в държавата би могъл да прави каквото си поиска.
По думите на Порожанов мотивите на протестиращите най-вероятно се състоят в слухове за 20 лв. компенсация за убито животно, които земеделският министър категорично отрече като неверни. Другата причина, която изтъкна той е, че става въпрос за отменения чл. 23 от подкрепата на Европейския гаранционен фонд, който предвижда отпускането на 115-120 милиона лева годишно.
Земеделският министър призова да не се излиза от заразените общини. По думите му мерките трябва да бъдат стриктни, за да не се допусне разрастването на болестта и в други райони.
Министър Порожанов няма намерение да подава оставка, въпреки искането й от страна на лидера на БСП Корнлия Нинова.
Трифон Цветков, представител на Ветеринарния български съюз, поясни, че заболяването по дребните преживни животно досега е било непознато за българските земи. Ветеринарът Мартин Божков е открил заболяването и е изпратил материали за изследването му във Франция. Според Цветков мерките за евтанизирането на животните са адекватни, навременни, бързи и своевременни.
Представители от Обединените български животновъди коментираха, че са подготвили специален оперативен щаб за дарение на животни на хора в Странджанския край. Общо осигурените животни, които могат да се дарят са около 130, 50 от Перник и 80 от Кюстендил.
Припомняме, за първия случай в Ямболско бе съобщено преди три седмици. По-късно бе дадена и специални пресконференция.
Умъртвяването на животните заради риска от чума е единствената възможна мярка при създалата се ситуация. Това обясниха по време на първата пресконференция по темата от БАБХ.
Според шефа на агенцията Дамян Илиев обаче липсата на комуникация със стопаните е нарочно търсен ефект, за да се предотврати укриване на добитък.
До момента около 4 000 са унищожените животни в шестте огнища.
Заради усложнената обстановка в Шарково - живи вериги и блокирани пътища, все още не са евтаназирани 400 животни.
Именно в Шарково се появи и лидерът на БСП Корнелия Нинова, която се включи в гражданските протести. Отделно на това БСП внесоха в прокуратурата и искане да се направи проверка на действията на институциите.
От днес започна и изплащането на компенсации на засегнатите стопани.