"Западните Балкани са там, където ние бяхме през 90-те години." Това заяви пред Нова изпълнителният директор на Световната банка и бивши български еврокомисар Кристалина Георгиева.
По думите на Георгиева държавите от Западните Балкани са пропуснали първия си шанс да тръгнат по европейския път. "Когато ние тръгнахме към ЕС с всички подобрения, които направихме, те бяха във война", допълни тя.
Георгиева определи вчерашната среща на върха на лидерите на ЕС и Западните Балкани в София като голям успех. Според нея България има повод да се гордее с този успех. "Между самите страни на Западните Балкани има повече доверие и възможност да решават трудни въпроси. Между ЕС и Западните Балкани също има повече доверие", тълкува бившият еврокомисар.
Кристалина Георгиева коментира и ангажимента на ЕС да отпусне средства за реформи в държавите от Западните Балкани.
По думите ѝ въпросните 10 милиарда, за които се говореше вчера, ще се отпуснат по няколко канала. От ЕК ще се отпуснат около 1 млрд. евро грантове за подпомагане на развитието на инфраструктурата - физическа и дигитална. Част от сумата ще бъде отпусната от Международните банки за развитие, а друга част - от самите страни.
"Това, което ние, международните финансови организации, ще поемем, в по-голямата си част са заеми при много изгодни условия", коментира директорът на Световната банка.
"Едва ли ние, българите, ще се бъркаме в джобовете за тези пари, за да помагаме. Защото това ще стане за сметка на фондовете. Нашето участие във фондовете е на нетен бенефициент, и то немалко", допълни Георгиева и обясни, че България получава еквивалент на 4% от БВП-то си от европейските фондове. Приблизително толкова е и растежът на България.