Вицепремиерът по сигурността, военен министър и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов е вносител на промените в Закона за вероизповеданията. В писмо до медиите и на своята страница във Фейсбук той пише мотивите, с които е внесъл проекта в парламента.
"Този законопроект предлага ограничение за участието в ръководни органи на религиозните общности и институции на лица, които участват в ръководството на политическа партия, забрана за финансиране на вероизповеданията от трети страни и въвеждане на правила за осъществяване на образователни дейности, извършвани в съответните религиозни общности", пише Каракачанов.
Припомняме, през януари 2016 г. стана ясно, че в България работят 16 имами от Турция. Те служат в нашите джамии. "Имаме много сериозни затруднения по отношение на имамите поради липса на кадрови ресурс", заявиха тогава от Мюфтийството. Назначаването на служители от Турция към Мюсюлманското вероизповедание е било уредено по законов път.
Вицепремиерът, министър и партиен лидер Каракачанов е публикувал позицията за внасянето на законопроекта и на своята страница в социалната мрежа "Фейсбук".
Каракачанов, в качеството си на партиен председател през 2017 г. бе инициатор за създаване на работна група от експерти. След това, като вицепремиер, свика работна междуведомствена среща и в Министерския съвет. После пое ангажимента до края на този политически сезон новият проект на Закон за вероизповеданията да стане част от дневния ред на 44-ото Народно събрание, припомнят от партията му.
Неговата позиция гласи, че ще предизвика обществено обсъждане по готовия Законопроект за вероизповеданията. Той припомня, че е обещал да внесе проекта в парламента до края на този политически сезон. Това включва и разговори с Българската православна църква и всички основно застъпени в България вероизповедания, пише Каракачанов.
Както е посочено и в мотивите, правилата, съдържащи се в законопроекта, са формулирани при стриктно спазване на принципа на равнопоставеност на различните вероизповедания, пише Каракачанов.
"Предложенията, които аз и екипът ми правим с този проект, са предизвикани от негативни по характера си явления - религиозен радикализъм и осъществяване на терористични актове, наличие на индикации за политизация на вероизповеданията и на започнал процес на дезинтеграция на религиозен принцип на отделни религиозни общности в страната", пише Каракачанов.
Според него разпространението на религиозни доктрини за промяна на държавното устройство, светския характер и закони на страната ни са в реална опасност, както и националната сигурност.
"Ето защо настъпи моментът за конкретни действия, а именно - обществено обсъждане и внасяне в Народното събрание за гласуване на нов Закон за вероизповеданията", мотивира се вицепремиерът.