Най-страшното е, че КТБ продължава да бъде възможна в момента. Това коментира в предаването "Тази сутрин" по bTV бившият правосъден министър и лидер на "Да България" Христо Иванов.
"Подобни ситуации, в които хора, упражняващи икономическо, медийно и политическо влияние, създават такива извън законни предприятия, каквото е била КТБ, и в момента продължават да се случват. Този модел на корупция по никакъв начин не е спрян и не отречен от българския политически елит", заяви Иванов.
Според Христо Иванов стои въпросът дали изобщо българското правителство иска връщането на Цветан Василев, който е основният обвиняем по делото КТБ. Иванов изтъкна като аргумент факта, че при посещението си в Сърбия вицепремиерът по правосъдна реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева е заявила, че тази тема не е била обсъждана.
"Дълбоко се съмнявам, че българското правителство има желание да го върне", заяви Христо Иванов.
Той бе категоричен, че Делян Пеевски е бил част от онази политическа среда, в която е ставало възможно изграждането на цялата тази политическа пирамида, каквато е представлявала КТБ.
"Той е бил съществена част от договарянето на трансферите на тези държавни средства. Получавали са кредити, с които е финансирано голяма част от разрастването на империята му - неговата и на майка му. Много е трудно да се говори за това, че той е бил ощетен. Менда Стоянова бърка клиент на банка с възложител", посочи Христо Иванов, в отговор на твърдението на Менда Стоянова, че Пеевски, ако е бил клиент, най-вероятно е сред ощетените.
Журналистът Николай Стайков, който е един от вносителите на сигнала в прокуратурата за КТБ, заяви относно хода на делото, че "липсва това старание да бъде изкарано липсващото другарче. Не виждаме суджуковият ентусиазъм, с който се разследват други корупционни афери", посочи той.
По думите му сред обвинените лица за КТБ липсват няколко министър-председателя.
"Разследването за КТБ има шанса да установи някои от най-големите корупционни афери на последните години. Има шанс да се установи по какъв начин е станала голяма концентрация на пари от общински и държавни фирми в една банка", каза още журналистът.
"Прокуратурата в момента има шанс да види и установи най-голямото купуване на български медии чрез поставени фирми с цел политическо влияние", изтъкна още Стайков и продължи с установяването на най-скъпата политическа кампания на България без цензура.
Стайков се съгласи с критиките, направени към промените в Закона за съдебната власт и НПК. Припомняме, в четвъртък пет формации - Демократи за Силна България, "Движение Да България", Зелените, БЗНС и ДЕОС внесоха искане за налагане на вето от страна на президента Румен Радев върху промените в двата закона. Христо Иванов коментира, че промените в НПК позволяват на прокуратурата да отнема от СГС делата за корупцията по високите етажи на властта и да ги концентрира в специализирания съд.
"Това е абсолютно политическо решение, което обслужва интересите на статуквото в съдебната власт", заяви Иванов. Той цитира председателя на Венецианската комисия, който казва, че българската прокуратура не просто не се бори с корупцията, а е източник на корупция.