В Европа се влиза през натовска врата. Това обяви председателят на 36-то Народно събрание и бивш посланик на България в Полша и Република Северна Македония доц. д-р Александър Йорданов на конференция "Членството в НАТО - ключ към Европейския съюз".
Той акцентира, че евроатлантическа България не трябва да позволи на натовска и европейска земя да се реализират антинатовски и антиевропейски проекти.
Такива били АЕЦ "Белене" и Турски поток, който по думите му са корупционни бомби, опасни за националната европейска сигурност.
Проблемите трябва да станат лесно разбираеми за българските граждани, защото как дипломатично да наречем анексирането на Крим и гибелта на хиляди хора. Според дипломата Крим е база на агресия в Европа.
"Агресивната политика на Русия се превърна в заплаха за световния мир", каза още той. Многократно и на различни форуми експертите в сферата на енергетиката представиха опасностите пред България и ЕС за приятелски държави като Украйна от тоталната енергийна зависимост на страната ни от Русия, както и енергийните проекти.
Руската политика е реална заплаха за националната ни сигурност. Настояваме България да води реална политика за укрепване на Югоизточния фланг на НАТО, настоя Йорданов.
Той поиска още нови натовски бази в България за гаранции в европейската сигурност, както и модерно превъоръжаване на българската армия, с оръжия, произведени в страните членки на НАТО.
"Времето доказа нашата принципност и правота - когато ние, от Атлантическия съвет на България, заемаме едни или други позиции, разбираме своята мисия в полза на гражданското общество, защото искаме България да бъде сигурна в НАТО и ЕС", категоричен е Йорданов.
Ние сме далеч от натоската ни зрялост, но това е ключ за членството ни в ЕС за останалите държави от Западните Балкани, посочи той допълни, че разширяването на НАТО е жизнено необходими процес.
Целта на настоящата конференция не е само да си припомним приноса на НАТО, но и очакваме важно послание към всички държави от региона на Югоизточна Европа и Черноморския район, обясни Йорданов.
Нека това послание бъде кратко и разбираемо - членството на Европейския съюз минава през членство в НАТО, подчерта председателят на 36-то Народно събрание.
По думите му историята няма скоростомер и затова е трудно да се отговори на въпроса кое се случва навреме и кое закъснява трагично.
Едно е сигурно - че създаването на НАТО преди 70 години е историческа необходимост и огромен шанс за мира и сигурността в целия свят, изтъкна Йорданов.