Повече от 12 милиона турски пенсионери, или около 15% от цялото население на страната, ще получат по 1000 турски лири (244 долара) от правителството седмица преди предсрочните избори на 24 юни, пише Bloomberg.
Според управляващите плащането ще бъде първото от двете, свързани с националните празници, но за мнозина те изглеждат като крещящо и скъпоструващо усилие за купуване на подкрепа за президента Реджеп Тайип Ердоган, който се стреми да удължи 16-годишното си господство. Празничните финансови добавки ще струват на Турция допълнителни 5.9 млрд. долара до края на годината.
Но нещата не спират дотук. Премиерът Бинали Йълдъръм обяви неочаквания финансов бонус за пенсионерите като част от амбициозни мерки, които предвиждат опростяване на дългове, премахване на плащанията по лихвите, преструктуриране на глобите, данъците и социалните осигуровки.
Йълдъръм не даде подробна разбивка на очакваните разходи, но едно е сигурно - всичко това ще струва на държавата цяло състояние.
Двете плащания към пенсионерите бяха предложени от водещата опозиционна партия в предизборната кампания, предшестваща вота преди 3 години.
Те предизвикаха остра критика от вицепремиера Мехмед Шимшек, който заяви, че партията ще заслужи Нобелова награда и ще получи и неговия глас, ако успее да изпълни тези обещания, без да увеличи държавния дълг, да взриви дефицита по текущата сметка или "да вкара Турция в криза".
Проста политика
По-рано тази година Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че икономиката на Турция изглежда "прегрява" на фона на държавните мерки, които насърчиха потреблението.
Въпреки рекордния растеж на икономиката, дълговете и инфлацията нарастват, а лирата се обезценява. Фондът призова политиците да наложат "първоначално затягане на паричната маса", което да помогне да се контролира инфлацията.
Обявените от Йълдъръм стимули показват, че управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) се насочва в обратна посока, смята Тим Аш, стратег в BlueBay Asset Management в Лондон, според когото допълнителните разходи не са изненадващи.
"След като обявиха светкавични избори, ПСР не оставят нищо на случайността, за да си осигурят победата. Не съм сигурен откъде правителството може да намери 5.9 млрд. долара, за да стимулира гласоподавателите и колко добре обмисля икономиката, но политиката е проста", заяви Джулиан Римър, търговец от Investec Bank.