Днес България стартира участието си в квалификациите за Евро 2020. Съперник на "трикольорите" ще бъде селекцията на Черна гора, с която вече подробно ви запознахме преди няколко дни. Време е да отправим поглед към понеделник, когато момчетата на Петър Хубчев ще имат повече от интересно изпитание - визита на Косово. Абсолютно непредсказуем съперник, с когото определено шега не бива. Битката в Прищина се явява една от сюблимните в стремежа на нашия тим да финишира на едно от първите две места в група "А".
Източник: http://ffk-kosova.com
Редица косовски футболисти са били част от отбора на Югославия. Сред тях са Фахурдин Юсуфи, Милутин Шошкич и Владимир Дуркович .
ИСТОРИЯ
Косоварите имат повече от бурно минало. Като част от Югославия, футболисти от тази националност често попадат в репрезентацията на "плавите". Такъв е случаят и през 1960 година, когато Фахурдин Юсуфи, Милутин Шошкич и Владимир Дуркович спомагат за спечелването на златните медали от Олимпиадата в Рим. По пътя си към успеха балканците отстраняват домакините от Италия, като в редиците на "Скуадрата" личат имената на легенди като Джовани Трапатони и Джани Риевра.
След разпадането на Югославия, Косово създава свой национален отбор, който обаче не е признат от ФИФА. Въпросната формация играе най-често приятелски мачове с "братска" Албания.
Независимостта на косовската държава е обявена на 17 февруари, 2008 година. Горе-долу от този период на време започват и опитите на "сините" отново да бъдат легитимирани от международната футболна федерация. През 2012 година албанският национал Лорик Кана, заедно с националите на Швейцария - Гранит Джака, Валон Бехрами и Джердан Шакири, всички те с косовско-албански произход, пишат писмо до президента на ФИФА, в което настояват за признаването новосформираната балканска държава. Въпреки бурните протести на Сърбия, Косово получава правото да играе приятелски мачове срещу национални тимове, членки на ФИФА, през 2013 година.
Първият официален мач на бъдещия български съперник е срещу Хаити на 5 март, 2014 година, като след това се изиграват и спаринги с Турция, Сенегал, Оман, Екваториална Гвиенея и Албания.
Източник: GettyImages
Първият официален мач на Косово е през 2014 година срещу Хаити. Приятелският мач завършва при нулево реми.
Датата 13 май, 2016 година е много важна за косовската футболна федерация, тъй като тогава тя най-сетне бива призната за пълноправен член на ФИФА. Това се случва на конгрес в Мексико, където 141 членове на централата гласуват "За", "Против" са 23-ма. Тимът е поставен на 190-то място в световната ранглиста и първият турнир, в който може да се подвизава официално е Лига на нациите.
Тимът е поставен в най-долната дивизия D, която се оказва, че е далеч под възможностите на косоварите. Те печелят промоция за дивизия С, след като финишират на първо място в конкуренцията на Азербайджан, Фарьорски о-ви и Малта. В тези срещи селекцията Бернард Шалан демонстрира своята убийствена успеваемост, най-вече като домакин.
ПОДБОРА НА НАЦИОНАЛНИ СЪСТЕЗАТЕЛИ
Още след първите си дни на легитимация, футболната федерация на Косово започва щателно търсене на талантливи косовари, които са родени в семействата на хиляди емигранти, разпръснати из целия континент. Голяма част от настоящия национален тим пък е изграден от именно подобни играчи, имащи двойни гражданство. Най-често те биват германци или швейцарци. Следват родените в Норвегия, Сърбия, Швеция, Белгия, Англия, Финландия и Босна. От 2018 година досега, в националния тим са били изпробвани 28 играчи, родени далеч от Косово.
Източник: EPA/БГНЕС
Джака и Шакири са само част от футболистите с косовски проихзод, с които настоящата селекция на тима би била далеч по-впечатляваща.
Стратегията е изключително успешна, като "намерените" по този начин са вратарят на Манчестър Сити - Ариянет Мурич, Бенямин Кололи от Цюрих, крилото на Лацио - Валон Бериша и преминалият през Шалке 04 - Донис Авджиай. Въпросните се били юношески национали съответно на Швейцария, Швеция или Германия, но след разговори с представители на косовската федерация, са избрали да защитават цветовете на своята втора родина.
A представете си за какъв тим бихме говорили, ако част от Косово можеха да бъдат и вече доказалите се в други държавни селекции като Джердан Шакири, Блерим Джемайли, Гранит Джака, Тулант Джака, Лорик Кана, Милан Бишевац, Милош Красич, Аднан Янузай и Адмир Мехмеди. Неведнъж всички те са споделяли мечтата си да облекат националната фланелка на Косово.
През последните седмици в офисите на КФФ пък тече и трескава работа по ухажването на трима таланти от Бундеслигата, които мнозина смятат и за бъдещето на германския национален отбор. Става въпрос за Меритан Шабани от Байерн (Мюхнен), Елвис Реджбечай от Волфсбург и Мергим Бериша - Магдебург. Всички те обаче още размишляват върху офертата.
Източник: EPA/БГНЕС
Меритан Шабани е сред младите звезди на Байерн (Мюнхен) и младежкия национален отбор на Германия. В момента той обмисля възможността да защитава националната фланелка на Косово.
СЪСТАВЪТ
Косово стряска с изключителната си поредица от мачове без загуба, която е точно 12 месеца. През този период селекцията на Бернард Шалан изигра 10 мача, в които записа 7 победи ( 1:0 Мадагаскар, 2:0 Буркина Фасо, 3:0 Албания, 2:0 Фарьорски о-ви, 3:1 и 5:0 Малта, 4:0 Азербайджан) и 3 равенства (0:0 Азербайджан, 1:1 Фарьорски о-ви, 2:2 Дания).
Отборът на косоварите вече добива и нужната сработка, което го прави костелив орех за всеки един опонент. Традиционната схема, с която играят гореспоменатите е добре познатата в нашата Първа лига 4-2-3-1.
Източник: EPA/БГНЕС
Капитанът Самир Уйкани.
Сигурен титуляр на вратата срещу България ще бъде капитанът Самир Уйкани. Въпросният е рекордьор по мачове за своята родина (25), а в момента пази за Ризеспор. Името му стана популярно от престоя му в Италия, където последователни пази за Палермо, Новара, Киево, Дженоа, Латина, Пиза и Кремонезе. Има и 24 двубоя за албанския национален тим. Своя шанс на резервната скамейка пък очаква Ариянет Мурич, който е алтернатива на не кой да е, а на Едерсон Мораеш в Манчестър Сити!
В защита пък са ситуирани четирима бранители. Лидер на отбранителния вал е Амир Кадри Рахмани. 25-годишният играч е висок 192 сантиметра, като в момента е водеща фигура и в хърватския Динамо (Загреб). Той направи страхотно впечатление и в мачовете на "модрите" в Лига Европа, където игра на висота срещу отбори като Бенфика, Андерлехт и Фенербахче. Негов партньор в центъра най-вероятно ще бъде Фидан Алити, който отскоро има нов клуб, заменяйки албанския Шкендербеу с шведите от Калмар.
Отдясно няма как впечатление да не ни направи играчът с култово име Мергим Войвода. 24-годишният десен бек има отлична скорост, въпреки сравнително високия си ръст. Поради този факт може да бъде използван и в центъра на отбраната. Войвода натрупа доста опит в белгийското първенство, като вече има над 60 двубоя за Мускрон. От другата страна сигурен за стартовото си място срещу България е Леарт Шукри Пакарада. Интересното за него е, че той е бил юношески национал на Германия, младежки на Албания и сега е част от първия тим на Косово. Може да се похвали с 15-годишен период в школите на Вердер (Бремен) и Байер (Леверкузен). От 2014 година досега, играе за Зандхаузен, в някои срещи дори е капитан на въпросния клуб.
Източник: EPA/БГНЕС
Десният бранител - Мергим Войвода.
В халфовата линия Бернард Шалан има доста сериозен избор от все качествени футболисти. Сигурната двойка опорни полузащитници пък са Херолинд Шала и Хекуран Криециу. С 27-те си години, Шала е един от най-опитните в младата селекция на "синьо-жълтите". Роденият в Норвегия състезател има записани мачове за Спарта (Прага) и Касъмпаша, а през 2017-а реши да се завърне у дома, носейки последователно екипите на Лингби, Старт, а сега и на Волеренга. Хекуран Криециу пък е смятан за една от настоящите звезди на косовския футбол. Твърд титуляр и в клуба си Цюрих, той умее да придава нужното темпо в играта на националния тим. Отличен изпълнител на статични положения, а също така притежава и завиден поглед върху пласирането на своите колеги, което му позволява да пуска и изненадващи извеждащи подавания. Криециу беше титуляр и в един от мачовете между Цюрих и Лудогорец в груповата фаза на Лига Европа. Има и брат - Мирлинд, който също е косовски национал, но все още не е записал официален дебют.
Източник: EPA/БГНЕС
Основният футболист в халфовата линия на косоварите - Хекуран Криециу
При нужда, халфовата линия може да бъде подхранена и с трети централен полузащитник, като това може да бъде Идриз Вока от швейцарския Люцерн.
Безспорно, най-силното оръжие на косоварите е атакуващото трио зад централния нападател. В него място намират и големите звезди на българския съперник. Започваме с най-популярният от триото - Милот Рашица. 22-годишният офанзивен футболист е една от големите звезди на Бундеслигата. Техничарят с №7 е в основата на добрите игри на Вердер (Бремен), който през тази кампания се бори за участие в европейските клубни турнири. Макар и с 2 мача за Албания, през 2016-а Рашица избра да бъде част от любимото си Косово, тъй като е роден в сърцето на Косовска Митровица. Милот е отлично разпознаваем със своето майсторство при изпълнение на преки свободни удари. Пазарната му цена е 7 млн. евро, като от него вече се интересуват Борусия (Дортмунд), Лацио и Валенсия.
Зад единствения стрелец пък играе набиращият все по-голяма популярност Берсант Целина. Класически плеймейкър, около който се гради и всичко интересно в косовската атака. Историята му е доста интересна, като през 2014 година става част от академията на Манчестър Сити. За "гражданите" изиграва и един официален мача, след което бива преотстъпван на Твенте и Ипсуич Таун. При "трактористите" съумява да разкрие своя голям потенциал и от началото на този сезон става ключова фигура за Суонзи Сити. Има 5 гола в 33 двубоя, а асистенциите му са четири на брой. Средният процент успеваемост на неговите подавания в Чемпиъншип е точно 84.9%. Целина не е от най-мирните и извън терена, тъй като през 2016 година е спипан да шофира пиян от английската полиция, заради което е глобен с вземане на книжката за една година и парична санкция в размер на около 3000 паунда.
Източник: GettyImages
Плеймейкърът и звезда на отбора - Берсант Целина.
Отляво на атаката в сериозен спор за титулярното място ще бъдат Арбер Зенели и Бенямин Кололи. Дилемата е доста сериозна за треньора Шалан, тъй като и двамата се представят много силно за клубните си тимове - Реймс и Цюрих. Леко предимство има вторият, като вариантът и двамата да бъдат на терена е възможен, като Кололи просто ще бъде върнат на позицията ляв бек. Трети избор за този фланг пък е Бернард Бериша от Ахмат (Грозни). Типично крило, което се слави със скоростна техника, а заради ниския си център на тежестта, трудно бива побеждаван в единоборство. Големият му минус е свързан с прекалено големия на брой пропуски, които прави по време на мач.
Източник: EPA/БГНЕС
Централният нападател Мурики.
Атаката ще бъде поверена на Ведат Мурики. Изключително здрав физически футболист, който ще отвори здрава битка с Николай Бодуров и Васил Божиков. Мурики вече 4 години играе в турската лига, като най-силните му изяви са с екипа на Гресунспор, където вкарва над 20 гола. В момента е на висота и за Ризеспор, където в един момент дори закова на резервната скамейка легенда като Самуел Ето"о. Негова още по-висока алтернатива пък е Аде Нюхиу, който със своите 2 метра внася множество проблеми във вражеското наказателно поле. Той е един от големите лидери на Шефилд Уензди, като играе за "кукумявките" вече 5 години, в които е нанизал и 31 попадения.
ТРЕНЬОРЪТ
Бернард Шалан е главният виновник за възхода на Косово. 67-годишният специалист е ставал шампион с Цюрих през 2009-а година, а пък със Сион печели Купата на страната през 2011-а. 36 месеца по-късно е назначен за селекционер на Армения, където в 9 мача инкасира 7 загуби и бързо си тръгва от Ереван.
В момента съвместява работата си в Косово и с длъжността главен скаут на Базел за Източна Европа. Може би не ви изненадва, че с негова препоръка грандът привлича младия косовар Гезим Пепси, който в момента играе под наем за Арау.
Източник: EPA/БГНЕС
Опитният селекционер на косоварите - швейцарецът Бернард Шалан.
Все още е непобеден начело на националния тим. За двубоя с България той заяви: "Фокусът ще бъде върху мача срещу България. Със сигурност няма да чакаме противниците си в нашето поле и да търсим контраатаки. Вижте какво се случи на Шалке в мача с Манчестър Сити. Трябва да рискуваме, само така ще напреднем. Може сега да не постигнем желаните резултати, но ако сме постоянни, един ден те ще дойдат, просто няма как да не дойдат".
Избраниците му за мача с България:
Вратари: Самир Уйкани (Ризеспор, Турция), Висар Бекай (Прищина), Ариянет Мурич (Манчестър Сити, Англия)
Защитници: Амир Рахмани (Динамо Загреб, Хърватия), Мергим Войвода (Мускрон, Белгия), Леарт Пачарада (Зандхаузен, Германия), Фидан Алити (Калмар, Швеция), Мирлинд Криециу (Цюрих, Швейцария), Арбенит Джемайли (Ксамакс Нюшател, Швейцария)
Полузащитници: Милот Рашица (Вердер Бремен, Германия), Хекуран Криециу (Цюрих, Швейцария), Арбер Зенели (Реймс, Франция), Бесар Халими (Брьондби, Дания), Валон Бериша (Лацио, Италия), Бернард Бериша (Ахмат Грозни, Русия), Херолинд Шала (Волеренга, Норвегия), Берсант Целина (Суонси Сити, Уелс), Бенямин Кололи (Цюрих, Швейцария), Едон Зегрова (Базел, Швейцария), Идриз Вока (Люцерн, Швейцария), Флорент Хасани (Дьошдьор, Унгария)
Нападатели: Ведат Мурики (Ризеспор, Турция), Аде Нюхиу (Шефилд Уензди, Англия), Лирим Кастрати (Локомотива Загреб, Хърватия).
СТАТИСТИКА
Първи официален мач |
5 март, 2015 година, Косово - Хаити 0:0 |
Най-голяма победа |
22 април, 2006 година, Косово - Княжество Монако 7:1 |
Най-голяма загуба |
6 октомври, 2016 година, Косово - Хърватия 0:6 |
Най-високо място в ранглистата на ФИФА |
82-ро място, на 21 март 2019 година |
Играч с най-много мачове за Черна гора |
Самир Уйкани (25) |
Голмайстор за всички времена |
Арбер Зенели (6) |
Източник: EPA/БГНЕС