"За да подобрим състава, ще трябва да вземем някои футболисти. Мисля, че всички в клуба го знаят. Проблемът не е в броя, а в качеството. Няма смисъл да сменим едно лице с другo със същите качества. Напротив, ако ще е така, предпочитам да работя с тези, с които съм работил до момента, защото те са наясно с моите изисквания". Това бяха думите на треньора на Левски Делио Роси на пресконференцията преди началото на зимната подготовка. Италианският специалист заяви същото и след последния мач през есента - срещу Дунав (Русе) в турнира за Купата на България. Същите приказки чухме и от новия силен човек на "Герена" Асен Букарев. Бившият помощник треньор обяви какво ще се опита да подобри при столичани в няколко интервюта, които даде, когато бе назначен за координатор по спортните въпроси в клуба.
Към този момент смело можем да заявим, че и двамата изговориха един куп празни приказки. Още преди Нова година бе привлечен защитникът Аймен Белаид. Тунизиецът, който няма мач от април насам, направи няколко тренировки с отбора и подписа договор. Това ще е втори престой на играча в Левски, а първият можем да определим като крайно неубедителен. Белаид бе с основна роля във всички провали на 26-кратните шампиони докато бе част от тима и взе дейно участие в шестте поредни победи за първенство на автентичния ЦСКА. В същото време "сините" с лека ръка се отказват от Димитър Пиргов, за когото смеем да твърдим, че по нищо не отстъпва на Аймен, а дори напротив. Така ръководните фактори на столичния гранд дадоха сериозна заявка, че нищо от това, което обявиха преди началото на трансферния прозорец, няма да се случи.
През тази седмица "сините" представиха и второто си ново попълнение - Станислав Костов, който дойде от Пирин (Благоевград). Нищо против Слави, но се съмняваме именно той да вдигне качеството и нивото на отбора. Ясно е, че нападателят идва, за да има Роси дълбочина в състава, но е редно да попитаме какво ще се случи с юношата Станислав Иванов в такъв случай?! Талантът не замина с тима за Малта. Причината е, че до момента не е подновил договора си, който изтича в края на годината. А единствено ръкодоството на Левски носи вина, че се стигна до там определен мениджър да им извива ръцете за новия контракт на капитана на юношеския национален отбор на България до 19 години.
В последните дни стана ясно, че на "Герена" желаят да се подсилят със сина на Ривалдо - Ривалдиньо. Нападател, който не попада в сметките на треньора на настоящия си клуб Динамо (Букурещ). "Кучетата" заемат незавидното седмо място във временното класиране на румънското първенство, а Ривалдиньо е сред най-големите издънки в състава на гранда от северната ни съседка през миналата година. Логично, наставникът Василе Мириуца не иска и да чуе за него. Кариоката има 21 мача и едва 4 гола през есента.
22-годишният футболист е с изключително скромна визитка, а шумът около играча се създава най-вече заради баща му. Запознати с първенството на Румъния, което по нищо не остъпва на родното, са на мнение, че в лицето на Серджиу Буш и Жуниор Мапуку Левски разполага с далеч по-класни нападатели от Ривалдиньо. А е ясно, че един от двамата ще си тръгне, след като в отборът бъде привлечен нов таран.
Любопитно е кога и дали въобще някой от скаутското звено на столичани е гледал сина на Ривалдо и какво точно е харесал в него. След кратка справка в румънските медии откриваме редица критики за представянето на играча. Освен това той е недолюбван от голяма част от феновете на Динамо заради слабото си представяне до този момент. А и дори бразилецът да притежава неразкрит потенциал, то е трудно да повярваме, че именно Левски ще успее да го развие. В последните десетина години "сините" не могат да се похвалят с това, че са изградили голям брой футболисти.
И ако 26-кратният шампион на България ще сменя с Буш или Мапуку с Ривалдиньо, то по какъв начин ще се подобри качеството на отбора?! Въпрос, чийто отговор, с оглед написаното по-горе, изглежда лесен ...
С действията си до този момент на "Герена" за пореден път демонстрираха, че са царе на празните приказки. Делио Роси и Асен Букарев вървят по добре утъпканата пътека на предшествениците си, която през последните години неизменно завършва с провал.