"Ние сме Левски, никакви играчи на проби няма да взимаме!", това изрича през 2014 година тогавашният треньор на "сините" - Стойчо Стоев. Категорично мнение, което целеше да демонстрира клубен авторитет и целенасоченост в трансферната политика.
Заблуда!
Дали тогава, или сега, в "синия" тим се възцарява пълен хаос, когато става въпрос за селекция. Няма смисъл дори да обясняваме за какво иде реч. Вече ни е толкова добре познато...
Но тук темата е друга. Сякаш лакмуса, по който разбираме колко зле организационно е Левски, са пристигащите в клуба играчи на проби. Всички тези герои са били плах опит за заблуда на феновете и бягство от реалността. Надежда, че поредния провал на трансферния пазар, може да бъде забравен с намирането на незнаен футболен Бог, който хем ще иска малко пари, хем ще помогне за спечелването на трофей.
Несъответствие!
Е, "сините" успяха веднъж, преди много години, със Седрик Бардон, но оттук насетне всичко останало е плява.
Голям отбор, какъвто Левски претендира да бъде, трябва да си позволява играчи на проби само в краен случай. Това действие няма как да бъде заместител на селекционния процес, а просто едно фино допълнение.
Нещата обаче стават плачевни, когато вече е средата на януари, а нито един набелязан от Славиша Стоянович не е позирал с екипа на тима. А щом нещата вече опират и до хора на проби, помислете си за безпомощността и управленската абдикация, налегнали в момента "синия" селекционен екип.
Посредственост!
И, за да не бъдем голословни, спомнете си част от култовите играчи на проби, които неуспешно опитаха късмета си в Левски за последните 7-8 години.
И просто се замислете...
ЙИП УКУСАРЕ
На 4 септември, 2013 година на "Герена" "цъфва" "лалето" Йип Укусаре. Тогава той е на 20 и идва от юношеските формации на Ден Бош, без официален мач за първия тим. Няколко дни води тренировки с Левски, но не бива одобрен от Славиша Йоканович. В момента, смятаният преди за доста талантлив халф, играе за аматьорския тим от своята родина СК Бемел.
Източник: Спортал
МАРКО ПУТИНЧАНИН
Можеше да бъде първото ново попълнение на вече споменатия Славиша Йоканович. Наставникът го доведе в Левски малко след своето назначение, уверявайки че е добре запознат с качествата на юношата на Партизан. Футболистът беше смятан за евентуален заместник на Дъстли Мюлдер. Уменията му бяха добри, но до подпис с него така и не се стигна. Ето какво казва тогава за провалената сделка Славиша Йоканович нещо, което звучи доста актуално и днес, когато говорим за отношенията между треньора на Левски и ръководството на клуба: "Искам хора, които ще ми помогнат. Путинчанин дойде по мое настояване. Решиха обаче, че той не става. Аз не съм на това мнение. В момента никой не прави стъпки напред, към привличането на нови играчи, което не е добре нито за мен, нито за клуба".
Източник: levski.bg
УМАДИР ИДРИСА СИСОКО
Роденият през 1997 година Сисоко дойде на "Герена", за да мине проби в школата на клуба, с уговорката да бъде интегриран и в първия тим. Любопитното за него беше бежанският му статут. Оказа се, че е влязъл у нас през Турция. Младокът бил пристигнал заедно с още трима души, които обаче не познавал. Бе симпатичен със скромната си мечта - да играе футбол в Левски и да учи в наш университет. След като не бе одобрен в ДЮШ на столичани, следите на Умадир се губят...
Източник: телеграф
ФЕРНАНДО ПЕРЕЙРА УОЛЪС
Бразилецът бе на пробен период през януари, 2014 година. Взе участие в контролата с Чернноморец, която бе спечелена с 5:3, но така и не убеди в своите качества Антони Здравков. А защитникът пристигна със сериозна визитка - през сезон 2010/2011 бележи във вратата на Божидар Митрев в двубоя Гент - Левски от групите на Лига Европа. Проблемът за провала му при "сините" обаче бе свързан с факта, че идва на проби след близо година пауза от професионалния футбол. Сега 32-годишният бразилец отново е без отбор, но може да се похвали със силен престой в гръцкия Ксанти.
Източник: levski.bg
БАВОН ЧИБУАБУА
През септември, 2014 година, левскарите задължително се нуждаеха от нов нападател, след като Валери Божинов пое в посока Тернана. Изведнъж на "Герена" се изсипаха четирима нападатели, препоръчани от Димитър Димитров - Херо. Това бяха: Маурисио Гомес - Хормона, Дани Нгесан, Фредерик Слимани и Ахил Анани. Всички те обаче бледнееха пред екзотиката на конгоанеца Бавон Чибуабуа. Макар и да става популярен с видео в Yotube, в което прави непростим пропуск с екипа на Уйпещ, Георги Иванов харесва тарана и смята да му предложи договор за 3 месеца. Дори се говори и за заплата му в размер на 5000 евро. Работата се разсъхна, след като африканският здравеняк се обиди от предложените му условия. След това Бавон игра за анголски тимове, а сега рита за здраве при белгийски аматьори.
Източник: "Дарик Радио"
ОСМАН ДЖАЛОУ
През февруари 2015 година Осман Джалоу успя да впечатли както спортно-техническия щаб на Левски, така и журналистите, следящи отблизо "синята" подготовка в Анталия. И точно, когато трябваше да подпише договор, стана ясно, че е болен от хепатит! "Разболял се е преди година и половина, но още не е излекуван. Няма да рискувам здравето на целия отбор. Не се притесняваме, защото заразата се предава по кръвен или полов път. Имаме друг вариант за нападател", коментира тогава спортният-директор Георги Иванов-Гонзо. След като се излекува, Джалоу играе за ХИК (Хелзинки) и Иртиш, като сега отново е във финландския гранд.
Източник: levski.bg
ГУСТАВО КОНСЕЙСАО
Левски шокира футболната общественост, когато решава да повика на проби бразилския нападател на Шумен 1929 - Густаво Консейсао. Скаут на "сините" бил впечатлен от изявите му в мач от Североизточната "В" футболна група, когато отбелязва хеттрик в мрежата на Бенковски (Бяла). Столичният гранд обаче се оказва прекалено голяма хапка за латиното, който е освободен след юбилейния мач с Юргорден. Оттам насетне няма никаква информация за следващите приключения на Консейсао, който на всичкото отгоре е бил юноша и на Ливърпул.
Източник: levski.bg
САНТИ НГОМ
Френският нападател беше един от редките примери, че играч на проби също може да има необходимата класа. След неуспеха му в Пирин, Санти кара пробен период и в Левски, където бива одобрен и на 1 декември, 2015 година подписва с клуба за шест месеца. Изкарва цяла зимна подготовка със столичани, след което контрактът му незнайно защо бива прекратен. След това качествата на стрелеца най-сетне са оценени по достойнство. През 2016 вкарва 26 гола за аматьорския Ла Сюз, което му печели договор с елитния френски Нант. Оттогава е част от "канарчетата", а освен с головете си, може да се похвали с това, че записа мач и за сенегалския национален отбор.
"Не помня с лошо престоя си в Левски. Това бе ценен опит за мен. Видях друга страна, друга култура и футбол. Всичко това ми помогна, за да съм на мястото, на което съм сега", заяви Нгом наскоро в свое интервю.
АЛЕКС КОНСТАНТИНУ
През лятото на 2015 година Левски тества нападател без нито един гол в професионалната си кариера. Ставаше въпрос за кипъреца Алекс Константину. Макар и визитката му да беше добра, техничарят не успя да се докаже в контролите с Волга и Пирин, като бързо бе отпратен от тогавашния наставник Стойчо Стоев. Почти четири години по-късно, статистиката на нападателя леко се е подобрила, като той има 4 гола на своята сметка в общо 50 мача за отборите на Докса, Неа Саламина, Ермис Арадипу, АПОЕЛ и Олимпиакос (Никозия).
Източник: levski.bg
ЯНИС СКОНДРАС
Макар и да дойде с реномето на доскорошен твърд титуляр в ПАОК, през 2017 година гръцкият защитник Янис Скондрас не успя да впечатли Елин Топузаков. Топчо го прецени доста бързо: за три тренировки и 45 минути в контролата срещу Виторул. Решението му сякаш е било правилно, тъй като Янис продължава кариерата си в шотландския Хамилтън, а сега има 9 мача за 12 месеца в елитния гръцки Ламия.
Източник: levski.bg
ЖЕАН ПАТРИК
Незнайно откъде, бразилецът Жеан Патрик се появи на "Герена" през лятото на 2017-а. Крилото имаше лошия късмет да попадне в турбулентни времена за "сините", тъй като пожелалия да изпита качествата му Ники Митов беше уволнен. След известно време "синият" клуб беше поет от Делио Роси, а както знаем Пророка от Римини имаше свои специфични футболни виждания и бързо разкара латиноамериканеца. Той пък отиде в Септември, където записа само четири мача и си тръгна от България. Към този момент е намерил постоянен пристан на своята кариера, играейки редовно за молдовския Зария.
Източник: Levski TV
ЕРВЕН ОНЖЕНДА
Качествен футболист, който странно защо не бе оценен по достойнство в Левски. Миналата зима изкара пробен период в тима на Делио Роси, но тогава не получи договор заради негова хронична контузия. Изследванията му обаче не били разчетени правилно от специалистите на "Герена". Според информацията на френска медия, юношата на парижани е претърпял операция на коляното, когато е бил 15-годишен, а след такава интервенция то няма как да изглежда по същия начин. Въпреки това, от Левски преценяват, че футболистът има нужда от хирургическа намеса. Когато обаче Ервен се прибра в Париж, агентът му веднага го завежда при лекаря, който извършил операцията преди години. Доктор Лоран Омон, работещ с ПСЖ, бива категоричен, че играчът е напълно здрав, като дори издава документ за това свое твърдение. И думите му се потвърждават, тъй като Онженда заиграва на висота за румънския Ботошани. Днес дори се появява информацията, че е желан от шампиона на България - Лудогорец.
Източник: Levski TV
АБИЛЕ САНЯНГ и УСМАН БАБУ САНЕ
Прословутите гамбийци, които изведнъж се появиха на "Герена" и започнаха да тренират с първия тим. Така и не се разбра кой ги доведе в Левски. Те обаче имаха възможността да демонстрират качествата си пред двама треньори - Делио Роси и Славиша Стоянович. Въпреки, че не бяха харесани от нито един, африканците сензационно подписаха договор с клуба. Веднага след това пък бяха пратени да се обиграват в Хебър (Пазарджик), където се превърнаха в истинска екзотика за тамошната публика. И оттук насетне дирите на Санянг и Сане се губят. Последната информация за гамбийското дуо е , че имат проблеми с документите и в момента са в Нигерия, където правят опити да си извадят виза за България. Междувременно са били приети за студенти във филиала на Аграрния университет в Пазарджик...
Източник: Официален сайт на Хебър