Левски отстрани по категоричен начин своя първи опонент в Лига Европа. След две победи с по 2:0, селекцията на Петър Хубчев заслужено намери място в следващата фаза на надпреварата. Там предизвикателството е далеч по-сериозно - кипърският АЕК (Ларнака). Вицешампионът на островната държава отново се е устремил към груповата фаза в турнира, което го прави и безкрайно опасен опонент за Давиде Мариани и компания.
И тъй като информацията за бъдещия "син" съперник е оскъдна, а спомените ни за него единствено се формират от миналогодишните му битки с Лудогорец, нека проучим в детайли актуалната ситуация в лагера на островитяните.
ИСТОРИЯ
18 юли, 1994 година, може да се смята за рождената дата на "зелено-жълтите". Тогава отборът се формира след обединението на ЕПА Ларнака и Пезопорикос. Цялото име на отбора е Атлетики Еноси Китион Ларнака. На клубната емблема пък грее лика на адмирал Кимон, който според легендите загива докато брани античното кралство Китион (бел. ред днешен Ларнака) около 450 г. пр. Хр.
Източник: Wikipedia
Феновете на АЕК Ларнака
Успехи на европейската сцена
И така, обвързан в митове за героични подвизи, АЕК започва съществуването си в кипърския футболен елит. А стартът е повече от обещаващ, след като през сезон 1996/97 "пазителите" участват за сефте в евротурнирите. Те минават с лекота първия кръг на КНК, след като елиминират арменския Котайк Абовян. Следващият съперник обаче е фрапиращ - Барселона. Каталунците не си дават много зор и първо побеждават с 2:0 у дома, а след това допускат и лукса да завършат 0:0 в Кипър, като този резултат и до ден днешен е сред най-паметните за клубната история на АЕК. Само отбелязваме, че в този сезон Барса печели въпросната надпревара.
Източник: Twitter
Със "златни" букви остава и постижението през сезон 2011/12, когато островитяните достигат и до груповата фаза на Лига Европа. За да се случи това са отстранени цели три съперника - Флориана (Малта), Млада Болеслав (Чехия) и Розенборг (Норвегия). В елитната фаза вече е далеч по-трудно, като бъдещият опонент на Левски завършва на последно място, с пет точки в актива си. Те са постигнати след победа над Макаби (Хайфа) 2:1 у дома, и равенства със Стяуа и Шалке 04.
Историята се повтаря и през изминалия сезон, когато АЕК за втори път се добира до групите на ЛЕ. Там те попадат в една група с българския шампион Лудогорец, Леверкузен и Цюрих. Двубоите им срещу "орлите" са изключително равностойни, като завършват при равенства. В крайна сметка кипърците финишират трети, след като печелят с 2:1 на свой терен срещу Цюрих.
Ако трябва да направим лек извод за европейските подвизи на АЕК, то е нужно да отбележим, че това е отбор с вече натрупан опит в континенталния турнир. От 2011 година досега, "жълто-зелените" са елиминирали цели 13 съперника, а сред тях личат имената на Спартак (Москва), Динамо (Минск), Щурм Грац, Тренчин. Островитяните редовно достигат поне до плейофите в надпреварата, като могат да се похвалят и с липсата на отпадане от т.нар "срамен съперник". А елиминиралите АЕК от турнира са точно три клуба - чешките Виктория (Пилзен) и Слован (Либерец), а също така и френският гранд Бордо.
Статистиката е красноречива: 50 мача в Европа, 23 победи, 13 равенства и 14 загуби. При положителна голова разлика 76:51.
Постижения на национално ниво
Бъдещият съперник на Левски на четири пъти остава с калъфката, след като завършва на второ място в шампионата. За последно това се случи през изминалия шампионат, когато местният хегемон АПОЕЛ отново се оказа недостижим за "пазителите".
Витрината на кипърците обаче не е празна. Те на два пъти печелят Купата на страната. Това се случва през сезони 2003/04 и 2017/18. През 2018-а бива спечелена и единствената до този момент Суперкупа на Кипър с успех над АПОЕЛ след изпълнението на дузпи.
Източник: Официален сайт на AEK Larnaka
Като най-голям провал в историята на тима се смята сезон 2008/09, когато селекцията завършва на 13-то място и за първи път изпада. Още на следващата година обаче отборът си печели бърза промоция.
анкета
ТОПСПОРТ Ви пита: Какво ще направи Левски срещу АЕК (Ларнака) във втория квалификационен кръг на Лига Европа?
„Сините“ ще отстранят този съперник и ще продължат напред в турнира. 53.2%
Кипърците ще се окажат прекалено силен опонент. Селекцията на Хубчев ще бъде елиминирана от надпреварата. 21.2%
Сблъсъците ще бъдат изключително равностойни. Не мога да се наема с прогноза. 24.4%
Това съперничество изобщо не ме интересува. 1.1%
БЪЛГАРСКАТА ВРЪЗКА
AEK има и сравнително добра връзка с българския футбол. Всичко започва през декември 2004 година, когато начело на тима застава Николай Костов. По това време нашият специалист има славата на един от най-качествените чуждестранни треньори в страната. Той обаче не успява да развие своята философия в Ларнака и бързо бива заменен от Мариос Константину.
Четири години по-късно, тимът привлича вратаря Ивайло Петров. По това време Пифа е изиграл над 50 мача за ЦСКА и идва със статута на звезда. За АЕК обаче изиграва точно четири мача, след което разтрогва с клуба и се завръща на "Българска армия".
Източник: Sportal.bg
Пифа има четири мача за "жълто-зелените".
В момента част от медицинския щаб на "пазителите" са двама българи - Димитър Йорданов и Йордан Стоянов. Треньор в школата на клуба пък е Веселин Цоков.
Кратка кариера при "жълто-зелените" са имали и две от големите издънки на ЦСКА и Левски - Нджонго Присо и Емил Нину.
Източник: facebook, aek larnaca
Тете и вече напусналият клуба Дани Акино.
МОМЕНТНА СИТУАЦИЯ В ТИМА
Макар и традиционно да тръгва на по-бавни обороти в евротурнирите, кипърските медии не спестяват критиките си към АЕК заради постната продукция срещу молдовците от Петроклуб. Тоталният аутсайдер доста затрудни селекцията на Иманол Идиакез. Това най-вече си пролича на реванша в Кишинев, където опонентът, който категорично разполага с по-малка игрова класа от Ружомберок, например, създаде няколко много добри положения и само късметът ги лиши да стигнат до изненадата. Победният гол за кипърците пък падна дълбоко в добавеното време, при това след автогол....
Подобно и на предходния "син" опонент, АЕК също избра полската прохлада за своята лятна подготовка. Там клубът изигра здрави проверки с Висла Плоцк (0:1), Лех Познан (3:1) и Гурник Забже (2:1).
Разочарованието дойде при представянето на отбора пред собствените му фенове, като тогава се стигна само до реми 1:1 с Етникос Ахна. Точно в последните официални срещи на тима се забелязват и проблемите му с реализиране на попадения, а да си го кажем направо - и създаването на опасни голови ситуации. Това е слабото място на островитяните, като този моментен срив трябва да бъде използван по максимално добър начин от Петър Хубчев и неговите помощници. Нещо, в което не се съмняваме. Позитивен сигнал за вековниците идва и от дясната зона на кипърската отбрана, където "пазителите" са се разделили със своя доскорошен титуляр.
Източник: LAP.bg
Спокойно трансферно лято
Макар и странно за отбор от Кипър, АЕК (Ларнака) е доста пасивен на трансферния пазар. До този момент новите попълнения са трима. Това е десният бек от Испания - Раул Руис, който пристигна като свободен агент от третодивизионния Гуйело. На тази позиция пристигна и още един футболист, англичанинът с индийски корени - Симранджит Танди от младежката формация на Стоук Сити. Най-качествената сделка до този момент може би е привличането на халфа Матия Шполярич от Аполон (Лимасол), който вече и национал на островната държава.
За нови може да се смятат и завърналите се от наем Яковос Кайзерлидис и Михаил Мусич, но 20-годишните играчи едва ли ще получат какъвто и да е шанс за изява.
В началото на подготовката АЕК се раздели с юношата на Барселона - Жефрен, който продължава да гради кариерата си на стари спомени. 39-годишният испанец Давид Катала сложи край на кариерата си, а пък твърдият титуляр по десния фланг на отбраната - Игор Силва се завърна в гръцкия гранд Олимпиакос. Такава беше съдбата и на Дани Акино, който отново ще носи екип на Мурсия.
Източник: EPA/БГНЕС
Голямата звезда Иван Тричковски.
Според медиите в Кипър, селекцията на АЕК ще продължи с привличането на футболисти. Най-много се очаква такива да има в центъра на отбраната, а също така и в атака. Конкретни имена не се споменават, но спекулациите сочат, че набелязани са бившият футболист на Евертън - Дарън Гибсън и аржентинския нападател Луис Солинац. И двамата в момента са свободни агенти.
ИГРОВИ ОБЛИК ЗА МАЧОВЕТЕ С ЛЕВСКИ
От 2014 година отборът на АЕК (Ларнака) стана изключително популярен с това, че разчита основно на треньори и футболисти от Испания. В момента играчите от тази страна са осем на брой, а в щаба на баския специалист Иманол Идиакез влизат още трима негови сънародници. Технически директор на Андер Мурильо, който е нещо като клубна легенда, след като за седем години изигра 145 двубоя за "пазителите".
Източник: EPA/БГНЕС
За последните 12 месеца, АЕК премина през интересна трансформация в своята игрова постройка. Съставът от Ларнака плавно премина от 4-2-3-1 към класическото 4-4-2. Естествено, втората формация има леки изменения според класата на съперника. Тя може да преминава в 4-2-2-2 или 5-3-2. Поне в първия мача срещу Левски, очакванията са да видим една стандартна система с четирима бранители, четирима халфове в линия и двама ярко изразени централни нападатели.
На вратата при всички положения ще бъде испанецът Тоньо. Голяма част от кариерата му минава в долните дивизии на Испания, а звездният му миг дойде през 2016 година, когато беше закупен от Реал (Сосиедад). Там обаче изигра само четири мача и отново реши да облече екипа на АЕК.
Двойка централни защитници ще бъде Даниел Мойсов и Микел Гонзалес. Двамата изградиха добро партньорство през изминалия сезон и наставникът няма никакво намерение да експериментира срещу Левски. Мойсов е национал на Северна Македония, а любопитното за него е, че преди 7 години беше спряган за трансфер в Левски. Тогава той все още бранеше цветовете на Войводина (Нови Сад), а трансферът му трябваше да бъде на стойност 350 000 евро. Гонзалес пък може да се похвали с 12 години в Реал Сосиедад, където изиграва 282 мача. Много интересна ще бъде битката за десния бек, където вече ви споменахме, че доскорошният титуляр Силва беше върнат на Олимпиакос. Така за позицията ще се борят новите попълнения Раул Руис и Танди, а също така и Жоан Туйолс Маскаро, който принципно се води централен бранител. Сравнително ниският му ръст обаче позволява да бъде използван и по фланга. От другата страна също ще действа преквалифициран играч. Става въпрос за холандеца Хектор Евел, който през по-голяма част от кариерата си се е подвизавал като опорен халф. Той е юноша на АДО Ден Хааг.
В центъра на полузащитата много ще се разчита на Луис Састре. Подобно на останалите си сънародници, испанецът има пребогат опит в Примера и Сегунда дивисион. Той ще има отговорната задача да разбива "сините" атаки още в зародиш, докато колегата му Начо Касес е натоварен с креативните функции да бъде свръзката между отбраната и атаката. Възможно е на неговото място да видим и вече дискутирания по-горе халф Матия Шполярич. По крилата би трябвало да атакуват Тете и Иван Тричковски. Вторият е голямата звезда на АЕК и често в мачовете може да го видим в ролята на лек нападател. Срещу Левски е по-вероятно да стартира по фланга, където все още може да се похвали със скоростна техника и добро центриране. От ляво проблеми ще създава Алберто Сансимена Чаморо, или просто Тете. Дори и на 34 години, юношата на Атлетико (Мадрид) няма конкуренция на своя пост. Проблем при него е липсата на достатъчно попадения, като за 107 мача има едва 8 попадения.
Според тактическия план на старши-треньора, своята позиция на терена ще получи и универсалният Акоран Барера Рейес. Ибериецът може да играе на всяка една позиция в атака. Най-често го виждаме по крилото или в ролята на "фалшива деветка".
Източник: EPA/БГНЕС
Универсалният Акоран.
В предни позиции, ако Акоран бъде оставен на резервната скамейка, може да видим французинът Флориан Тулемезе. Нападателят се превърна в голям хит през кампания 2017/18, когато реализира 22 гола в 25 мача. Миналият сезон обаче бе далеч по-слаб за стрелеца, като успя да вкара само 7 пъти. Всичко това поставя и под сериозна въпросителна мястото му сред титулярите в най-важните двубои за АЕК. За своя статут обаче не трябва да се притеснява Апостолос Яну. Роденият в Науса, Гърция нападател е национал на Австралия, като може да се похвали с престои в отбори като ПАОК, Паниониос и Гуанджоу. От година и половина вече е в АЕК, където все още не може да оправдае напълно очакванията да се превърне в основен реализатор. Въпреки всичко това, именно той предвещава да бъде най-голямата заплаха за Милан Миятович и отбраната пред него.
Източник: EPA/БГНЕС
Австралийският национал Апостолос Яну.
ИЗВОД
АЕК (Ларнака) е съвършено различно изпитание от това, което "сините" имаха срещу Ружомберок. Кипърците демонстрират директен футбол, който е подчинен основно върху притежанието на топката. Да си го кажем - научени са да играят "тики-така", а и няма как да бъде другояче с оглед на сериозната испанска кръв, течаща във вените на островния клуб. Най-опасни "жълто-зелените" са по фланга, където въпреки напредналата възраст на своите играчи, умеят да изработват над 45% от своите попадения. В средата на терена също имат нужната креативност, като често се използват извеждащи подавания на ръба на засадата. Всичко това определено може да затрудни на моменти мудната отбрана на Левски.
Но и АЕК има своите слаби страни, които при правилен подход, могат и да свършат работа на "сините". Отново обръщам вниманието Ви върху пробойната вдясно на защитата. Натъртвам и върху проблемите с реализирането на попадения, като Яну и Тулемезе засега са огромни длъжници.
Източник: Фейсбук
Нападателят Тулемезе.
Разковничето на турнирната битка ще бъде първият мач в Ларнака. Ако селекцията на Петър Хубчев спре очертаващия се сериозен кипърски натиск, та дори си тръгне и с минимална загуба, то надеждите за продължаване в третия предварителен кръг на Лига Европа са големи. Най-вече, защото Левски вече доказа, че може да играе прагматичен и печеливш футбол.