Турция може да потърси споразумение за придобиване на противоракетна система с друга страна, ако Русия не е съгласна на съвместно производство на противоракетен щит. Това обяви турският външен министър, цитиран от "Ройтерс".
Членката на НАТО Турция се опитва да закупи ПРО система С-400 от Русия, което тревожи Вашингтон и други страни от западния военен алианс, а турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви, че Анкара вече е платила депозит по сделката.
Турция се надява, че сделката ще ѝ позволи да придобие технология за изграждане на собствена отбранителна система, а външният министър Мевлют Чавушоглу, в интервю за местен вестник, заяви, че двете страни са се споразумели за съвместно производство.
"Ако Русия не желае да се съобразява, ще сключим споразумение с друга страна", изтъкнал той, след като бил запитан относно информациите, че Русия не желае да сподели технологията си. "Но ние нямаме каквито и да е официални отрицателни отговори (от Русия)", подчерта Чавушоглу.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, запитан по време на конферентен разговор с журналисти дали осъществяването на сделката ще продължи, ако Москва не се съгласи на съвместно производство, заяви: "Контактите и преговорите на експертно ниво в контекста на тази сделка са в ход. Това е всичко, което мога да кажа за момента."
Чавушоглу коментира още, че Турция първоначално се е надявала да постигне споразумение с производители от страни членки на НАТО.
Сред западните фирми, които кандидатстваха за договора, беше американската компания Raytheon, която представи оферта на своята противоракетна система "Пейтриът". Френско-италианската група Eurosam, както и френската компания Thales, се класираха на второ място в търга.
Турция, която е с втората по големина армия в НАТО, има огромно стратегическо значение за алианса, тъй като граничи със Сирия, Ирак и Иран. Но отношенията се влошиха след опита за преврат срещу Ердоган през юли 2016 г. и последвалите репресии.