Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг коментира, че Русия е нарушила договора за ИНФ и в настоящата световна ситуация е необходимо увеличаване на разходите за защита на страните от Алианса, съобщава ТАСС.
Укрепването на сътрудничеството в рамките на НАТО и увеличаването на военните разходи на страните-членки на алианса до 2% от БВП, е необходимо, допълни Столтенберг на годишна конференция на Конфедерацията на норвежките предприятия.
"Договорите се прекратяват, издигат се стени, международните споразумения са под натиск", коментира той и допълва, че наред с всички други неща, "Русия в продължение на много години нарушава Договора за ракети със среден обсег на действие, което може да доведе до заплаха от унищожаване на системата от споразумения за забрана на ядрени оръжия".
"Изненадва ме колко малко внимание се обръща на това", допълва той. За да се справи с нарастващата несигурност на ситуацията в света, генералният секретар счита, че трансатлантическото сътрудничество трябва да бъде насърчавано.
От своя страна Осло се нуждае от повече усилия в тази посока, сигурен е той. Столтенберг отбелязва, че Норвегия е "единствената страна, граничеща с Русия, която изпраща по-малко от 2% от БВП за отбрана".
Той коментира, че въпросът за увеличаването на военните разходи е от особено значение.
Столтенберг счита, че не може да се предполага, че развитието на обща отбрана на ЕС може да замени трансатлантическото сътрудничество в областта на отбраната.
"След Брекзит, 80% от паричния поток към НАТО ще е от страни извън ЕС", подчертава той.
През последните години САЩ настояват съюзниците от НАТО да увеличат военните си разходи до 2% от БВП. След началото на украинската криза Вашингтон се позовава на конфронтацията с Русия, за постигане на целта.
На срещата на върха на НАТО в Уелс през септември 2014 г. лидерите на съюза се ангажират да достигнат военни разходи на всички страни от НАТО до 2% от БВП за 10 години.
Вашингтон настоява, че по-голямата част от новите средства трябва да бъдат насочени към придобиване на нови оръжия и военно оборудване, основният производител на които в НАТО е американският военен индустриален комплекс, допълват ТАСС.