Американските военни са изпробвали крилата ракета с обхват над 500 км, потвърдиха от Пентагона, цитирани от световните информационни агенции.
Такива оръжия бяха забранени съгласно Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег от 1987 г., от който САЩ се оттеглиха по-рано този месец, както и Русия като реципрочна мярка на действията на САЩ.
Изпитанието на "конвенционално конфигурирана наземна крилата ракета" е било извършено на 18 август на полигон на остров Сан Никола, щата Калифорния, уточниха от военното министерство на САЩ. След успешното изстрелване, ракетата е поразила мишената си, отдалечена на повече от 500 км.
Оръжията с обсег между 500 и 5000 км бяха забранени съгласно Договора за ликвидирането на ракетите със среден и малък обсег, който беше ключов механизъм за контрол на въоръженията, и който спомогна за деескалиране на ядреното напрежение по време на Студената война, след като беше подписан между САЩ и СССР през 1987 г.
През февруари тази година САЩ обявиха, че се оттеглят от договора, обвинявайки Русия, че разполага с ракетна система, която нарушава договора. Москва отрече обвиненията и отправи покана за инспекции на системата, но никой не се отзова на поканата. Договорът изтече на 1 август.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп сигнализира още през октомври 2018 г., че е решена да излезе от договора за ракетите, като съветникът на Тръмп по националната сигурност Джон Болтън определи договора като "реликва от Студената война" по време посещение в Москва.
Договорът за ликвидирането на ракетите със среден и малък обсег беше вторият важен договор за контрол на въоръженията, който се разпадна, след денонсирането през 2001 г. на договора, забраняващ балистичните ракети. Единственият оставащ договор за контрол на въоръженията - Нов СТАРТ - изтича през февруари 2021 г.