Министерският съвет прие проекта за актуализация на държавния бюджет за 2020-а, който предлага за гласуване на Народното събрание. Най-важните изменения в него, които осигуряват фискалната обезпеченост на мерките за борба с кризата и на финансовата сигурност на страната, са дефицит от 3.5 млрд. лева (2.9% от БВП) и увеличаване на лимита на дълг - от 2.2 млрд. лв. на 10 млрд. лв.
Дефицитът е следствие от рязко намаление на планираните приходи от данъци и акцизи и от нарастване на разходите, свързани с мерките за борба с последствията от коронавируса. В мотивите на правителството се подчертава, че се очертава сериозно изоставане при основните данъци и осигурителни вноски. Причините за това са намаляване на вътрешното потребление, свиване на износа и вноса, по-ниска от планираната заетост, промени в допусканията за цената на суровия петрол и курса на щатския долар и др.
"Разчетите при изготвения базов сценарий очертават неизпълнение на годишните прогнози по приходите в общ размер на около 2,44 млрд. лв., като ще бъдат засегнати основните данъци - ДДС, акцизи, корпоративни данъци, ДДФЛ, социално-осигурителни вноски и др. Размерите на очакваното негативно отклонение на разчетите по приходите налагат актуализацията на годишната цел по отношение на бюджетното салдо за 2020 г., като се предлага то да бъде дефицит в размер на 3,5 млрд. лв. (2,9 % от прогнозния БВП)",пише в мотивите.
Изброени са и основните причини за нарастване на разходите. За запазване на работните места и реализация на мярката "60/40", бюджетът на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за фонд "Безработица" се увеличава с 1.43 млрд. лв., в т.ч. 1 млрд. лв. за допълнителни разходи и 430 млн. лв. за компенсиране на очаквано неизпълнение на приходите по бюджета на ДОО.
Във връзка с обявеното извънредно положение и планираните от правителството мерки за подпомагане на икономиката, е предвидена допълнителна възможност за издаване на държавни гаранции по заемни споразумения за финансиране на Българската банка за развитие в размер до 700 млн. лева.
За да финансира бюджетния дефицит (3,5 млрд. лв.) и да осигури осигуряването на допълнителен капитал за ББР (700 млн. лв.), както и за да гарантира достатъчно големи ликвидни фискални буфери, правителството предлага да увеличи лимита на дълга, който може да емитира от 2.2 млрд. лева на 10 млрд. лева.Посочено е че в тази връзка разходите за лихви по държавния бюджет ще бъдат увеличени със 70 млн. лева.
С предложените промени правителството обезпечава напълно финансирането на обявените мерки, запазва потенциала на бюджета да обслужва ангжиментите си в здравеопазването, пенсиите, помощите и общините, както и и да осигури безпроблемната работа на държавната администрация. Актуализацията на бюджета позволява фискалният резерв да остане непокътнат и дори да бъде увеличен, като последна линия на защитата срещу нови икономически и финансови трусове.
Исканият нов размер на дълга дори създава совеобразен финансов резерв за финансиране на допълнителни мерки срещу кризата. Тук веднага трябва да кажем, че ако кризата не затихне до средата на годината, не е изключено да се наложи нова актуализация на бюджета с параметри, подобни на сегашната.