За пръв път в историята държавният дълг на САЩ надхвърли 21 трилиона долара и то само 6 месеца след като за пръв път достигна 20 трилиона долара.
Настоящият размер на американския дълг е 21.033 трилиона долара. Това означава, че на всеки американец дължи по 64 249 долара. Правителството съобщава общия размер на дълга всеки работен ден, но с един ден забавяне.
Федералният заем отново се повишава от февруари, когато Конгресът прие законодателство за временно прекратяване на тавана на дълга. Този ход позволи на правителството да заеме толкова, колкото е необходимо за финансиране на одобрените от Конгреса дейности.
Съгласно закона, приет през февруари, правителството няма да се изправи пред лимит до 1 март 2019 г. С текущия си темп на харчене то е на път да добави още поне 1 трилион долара към държавния дълг дотогава.
Например, дългът нарасна с повече от половин трилион долара за шестте седмици, след като таванът на дълга беше отменен на 9 февруари. Заемите са свързани и с амбициите на президента Доналд Тръмп за мащабно обновяване на инфраструктурата в САЩ.
Голяма част от държавния дълг отразява федералния бюджетен дефицит или размера на разходите над приходите, събрани от правителството. Но дългът се увеличава по-бързо от размера на бюджетния дефицит, тъй като той отразява и неща като федералното кредитиране за студентски заеми и ипотечни програми.
Безспорен принос за нарастването на дълга има и новото данъчно законодателство в САЩ, което значително намали налозите на компаниите и физическите лица.
Според експерти това е само началото, тъй като Конгресът току-що се съгласи да харчи още повече.
"Нашият държавен дълг днес достигна потресаващите 21 трилиона долара, като нарасна с 1 трилион долара само за последните 6 месеца. Още по-лошо е, че този злополучен момент едва започва да включва последиците от неотдавнашното фискално безотговорно данъчно и разходно законодателство, което добавя още дълг към вече неустойчива траектория", каза Майкъл Питърсън от Фондация "Питър Дж. Питърсън".