Цената на електроенергията, договорена през борсов сегмент "Пазар ден напред" за ден на доставка 3 юли 2019 г., е най-високата в Европа. За това алармират от Асоциацията на организациите на българските работодатели в писмо до енергийния министър Теменужка Петкова.
По техни данни базовата цена за мегаватчас е достигнала 195,40 лв. при цени на офпик и пик съответно 144,08 лв. и 246,72 лв. От АОРБ подчертават, че това ценово ниво надхвърля два пъти средноевропейското.
Те посочват, че това не е изолиран случай, тъй в 183 последователни дни средната цена на електроенергията за индустрията у нас е по-висока от тази в страни като Германия, Франция, Австрия, Швейцария и други. Българските предприятия получават най-скъпата електроенергия в цяла Европа, обобщават от АОРБ.
Те алармират, че има опасност от хроничен недостиг на електроенергия на пазара, което ще доведе до лесно манипулиране на цените.
Според тях в подобна ситуация е важно адекватното управление на електрогенериращите мощности, което е съобразено с рационално предлагане.
Предвид цените, надминаващи От Асоциацията 135,30 лв./МВтч, от Асоциацията смятат за основателен въпроса защо ТЕЦ "Марица изток" - 2 не е осигурила дефицитните 100 МВт мощност. Те напомнят изричната препоръка от страна на КЕВР държавното дружество да е активно на пазара на електроенергия при цени, които надхвърлят 93,33 лв./МВтч.
Припомняме, че днес по-рано стана ясно, че ще има стряскащо повишение на цената на тока за бизнеса. Увеличението е с 203 процента в сравнение с цените от миналия петък. На българската борса един мегаватчас електроенергия за бизнеса струва 196 лева.
Преди това синдикати и работодатели седнаха на една маса и призоваха министъра на енергетиката Теменужка Петкова да предприеме конкретни мерки за прекратяването на спекулативното поскъпване на тока.
Депутатът и бивш енергиен министър Делян Добрев обяви, че: "търговци на електрическа енергия рекетират, дерибействат бизнеса в България".
Преди дни Българският енергиен холдинг (БЕХ) не прие оставката на Илиев от шефското място в НЕК, която той депозира на 19 юни.
Шефът на АИКБ Васил Велев публично обвини НЕК, че действа като организирана престъпна група.
Петър Илиев отхвърли обвиненията и се опита да обясни действията на НЕК.