Търговската война между Съединените американски щати и Китай навлезе в нова, опасна фаза. Митата бяха повишени, а има опасност и от още. Бързото решение все още е възможно, като президентите на двете страни ще се срещнат по време на срещата на Г-20 следващия месец. Но изглежда, че търговската война ще бъде дълга, сложна - и скъпа, пише Bloomberg.
Икономистите на изданието са изчислили как ще изглеждат основните сценарии. Заключението е, че ако митата засегнат цялата търговия между двете най-големи икономики, световният брутен вътрешен продукт ще намалее с $600 милиарда през 2021 г. - годината на най-силен удар.
На 10 май САЩ увеличиха митата върху внос от $250 милиарда до 25 процента. Китай отговори бързо с мита между 5% и 25%. Моделът на Bloomberg сочи, че производството в Китай и САЩ ще бъде с 0,5% и 0,2% по-ниско, в сравнение със сценарий, в който няма търговска война. Световното БВП също ще намалее.
Ами ако митата се увеличат? САЩ заплаши с 25% налог върху целия внос от Китай, ако не бъде постигната бърза сделка. И Китай ще отговори бързо. Според модела, при 25% върху цялата търговия, БВП ще намалее с 0,8% в Китай и с по 0,5% в САЩ и по света до средата на 2021 г.
Капиталовите пазари вече реагират бурно при всяко ново заглавие за търговската война, а китайският страда подчертано много. Но от началото на годината пазарите и в САЩ, и в Китай са на зелена територия спрямо началото на януари, което означава, че инвеститорите все пак залагат, че сделка ще има. Ако грешат и гиганти като Apple бъдат обложени с мита, ни очаква рязка корекция. Сценарият добавя около 10% спад на пазарите заедно с мита от 25% върху всички стоки. В този случай БВП-то на Китай ще бъде с 0,9% по-ниско, на САЩ с 0,7%, а на света - с 0,6%.
Ефектът няма да бъде ограничен само до САЩ и Китай. Bloomberg посочва и кои страни ще пострадат най-много: спад на износа от Китай ще падне върху Тайван, Южна Корея и Малайзия, които участват активно във веригата за доставки. Около 1,6% от износа на Тайван е пряко свързан с този на Китай за САЩ. За Южна Корея и Малайзия тези числа са 0,8% и 0,7%, съответно.
От другата страна, най-зависими от износа на САЩ, са Канада и Мексико.
Междувременно Международния валутен фонд припомни, че компаниите в САЩ плащат почти всички мита, наложени от Доналд Тръмп на китайския износ. Президентът постоянно твърди, че цената се плаща именно от Китай, което бе опровергавано многократно.