Болшинството от макроикономически индикатори показват, че четвъртото тримесечие ще се превърне в "кухненска мивка", в която ще изтекат заетостта и доходността от финансовите активи, пише в анализ Питър Гарнри от Saxo Bank. Неговата прогноза е, че негативното отражение от тяхната динамика ще се разпространи и върху услугите и заетостта. "Така тази верижна реакция, която вече е започнала, оставя без значение потенциалното търговско споразумение между САЩ и Китай", пише експертът.
И докато според банката тонът между двете икономически суперсили никога не е бил по-враждебен, волатилността на дълговите пазари расте през октомври. От институцията посочват, че S&P 500 се забавя и в момента е движен от късите позиции, отворени през последните седмици. "Очакваме акциите в САЩ да продължат да спадат през четвъртото тримесечие, тъй като сезонът ще донесе по-слаби резултати от очакваното и ще хвърли следващата прогноза в пълен хаос."
Според Гарнри ударите, нанесени от търговската война, са се случвали на фона на влошаващи се данни за представянето на икономиката, а забавянето е продължило толкова дълго, че компаниите вече започват да освобождават хора и да свиват очакваните си печалби. А след като и услугите понесат удар, ще пострадат и инвестициите, които, от своя страна, ще доведат до спад на брутния вътрешен продукт. "Това ще доведе до рецесия в икономиката и ще покаже, че централните банки са изостанали от събитията изначално."
Причината за тяхното изоставане, според Saxo, е, че те използват модели от 70-те години. Въпреки че те са били осъвременени след 2008 г., все пак централните банки са останали слепи, защото от банката смятат, че причината за настоящата криза е търговската война, която е останала под радара на световните регулатори.
Затова и централните банки през последните години осъществяваха политика на отрицателни лихви и количествени улеснения - мерки, които главният инвестиционен директор на Saxo определя като "бедствие". Затова според Saxo Европейската централна банка под управлението на Лагард ще върне основния лихвен процент на нулата, а правителствата в блока ще започнат да извършват агресивни фискални политики.
На глобално равнище данните също са обезсърчаващи, като според публикуваните от ОИСР водещи световни индикатори за август показват 20-и пореден месец на спад, което е най-дългия период от Голямата рецесия (която, макар и значително по-тежка, траеше също толкова дълго) досега. "Нашият исторически анализ на икономическия цикъл и представянето на акциите показва, че текущата фаза на контракция е най-тежката за навигиране като инвеститор."
Основната прогноза на банката е, че глобалната икономика при всяко положение ще изпадне в рецесия и акциите ще изгубят между 20 и 25% от стойността си, преди индикаторите да се обърнат. Според картата на бизнес цикъла на Saxo най-добрите пазари на корпоративен дълг след фазата на възстановяването ще са циклично развитите страни като Швеция, Нидерландия и Хонконг, следвани от всички възникващи пазари.