В безмилостната политическа драма на Брекзит, събитие като затварянето на малка фабрика за сачми на 95 мили западно от Лондон едва се забелязва отвъд местната общност.
Загубата на завода ще коства 185 работни места, което няма как да се сравни с хилядите, които някои компании ще загубят, заради сътресенията от напускането на Великобритания от Европейския съюз. Съобщението за затварянето не може и да се сравни с политическия шум, който бе породен от неотдавнашното решение на японския автомобилен производител Nissan да изостави плановете си за производство във Великобритания.
Въпреки това плановете на шведската SKF за прекратяването на производството на Острова през 2021 г. подчертаха един неоспорим проблем за британската икономика, независимо от това какво ще се случи след Брекзит, а именно - производителността на страната, пише Bloomberg.
Несигурността относно напускането кара компаниите да са по-предпазливи при инвестиране в страната, което е необходимо за преодоляване на проблема.
Ниската производителност се обсъжда в политическото пространство от известно време, но сега става все по-належащ. Предприятията си правят планове за развитие извън общия европейски пазар, докато министър-председателят Тереза Мей се опитва да сключи сделка за напускането, която да бъде одобрена от Парламента и сега те са изправени пред труден избор: да се модернизират или да умрат.
Проблемът не е, че страната не работи достатъчно усилено, а че не работи достатъчно ефективно. Средно френските работници са се трудили с 10% по-малко часове през 2017 г., но са произвели повече.
В изявление защо се мести SKF пише, че премества производството си в Италия и Франция, където компанията може да "използва по-модерни машини и производствени технологии".
Данните, събрани от Международната федерация на роботиката, индустриална група, която подкрепя внедряването на автоматизирано оборудване при производството също подкрепят този тренд и показват, че Великобритания изостава.
По един показател, наречен гъстота на роботите - брой автоматизирани машини на 10 000 служители - страната се нарежда на 22-ро място в света, което е в съответствие със средното ниво. Германия е на трето място, подчертавайки мащаба на предизвикателствата пред амбициите на поддръжниците на Брекзит да засилят позициите на Великобритания в глобален план.
Щетите, причинени от това изоставане, могат да се видят в нивото на производителността на Великобритания, казва Рам Рамоморти, професор в Единбургския център за роботика.
"Ако Великобритания иска да бъде конкурентоспособна с другите страни, които инвестират в модерни технологии, тогава и тя трябва да направи това", казва той. "Ние не сме в момент, в който няма връщане назад, но ще ни трябват непрекъснати усилия, за да преодолеем изоставането и това няма да се случи за една нощ."
Великобритания е страната с един от най- слабия ръст на продуктивността на отработен час, сред група от седем държави. Между 2010 г. и 2015 г. той е близо до равнището от 0,2% годишно, което е далеч под дългосрочната средна стойност от 2,4% от 1970 г. до 2007 г. и изостава от този на Франция и Германия. Това е особено тревожно, тъй като консултантската фирма McKinsey оценява, че около 90% от бъдещия икономически растеж ще трябва да дойде от подобрения в производителността, дори само за да върви в крак с историческите темпове на растеж.
"Някои щети за икономиката не могат да бъдат поправени лесно, дори Великобритания да остане в ЕС. Разликата между предварителната ни прогноза за потенциалния БВП и начина, по който мислим, че тенденцията на БВП се е променила след гласуването ... е 1,4%. Смятаме, че Брекзит може да обясни около една трета от това, а останалата част, отразяваща упоритото изоставане на производителността в страната", пише Дан Хансън, икономист в Bloomberg Economics.
Отчасти това е свързано с по-гъвкавия британски пазар на труда. След световната финансова криза компаниите от Великобритания започнаха усилено да наемат, заради лесния достъп до милиони евтини работници предимно от по-бедните източноевропейски членки на ЕС като Полша.
Това не само създаде възстановяване, салбо на инвестиции, тъй като разходите отиваха в области като оборудване, а такова, което може да се окаже неустойчиво, ако правителството на Мей в крайна сметка постигне целта си да ограничи свободата на работниците да се установят в страната.
Поткрепящите Брекзит може и да са от правилната страна за ръста на производителността, защото компаниите вече няма да могат да разчитат на евтина работна ръка и ще бъдат принудени да инвестират в роботи и по-интелигентна работа.
"Производителността е вероятно все още проблем номер едно за Великобритания в средносрочен план", казва Дийн Търнър, икономист в UBS Wealth Management. "Това е нещото, върху което действително трябва да бъде фокусът на правителството и индустриалната политика, ако Великобритания иска да компенсира някои от възможните отрицателни последици от напускането на ЕС."
Бизнесът с чуждестранна собственост има средно производителност, която е двойно по-висока от тази на фирмите, базирани в страната. Това подчертава значенимостта на отворената търговска политика и инвестициите в чужбина, според главния икономист на Bank of England Анди Халдейн.
Английската банка съкрати прогнозите си за бизнес инвестиции до нула за 2018 г.
Новият старт може да е точно необходимият тласък за фирмите и правителството, според Бенджамин Крейг, специалист по данъчното облагане в международната консултантска компания Ayming.
"Ние изоставаме далеч зад основните ни конкуренти Франция и Германия, което е опасна позиция точно преди Брекзит, ако искаме да останем конкурентоспособна икономика", казва той. "Въпреки това, след напускането, е възможно да видим подобряване в научноизследователска и развойна дейност, като получаваме повече независимост по отношение на мерките."
Може би вече е късно за завода на SKF и макар компанията да твърди, че действията им са част от плана им да консолидират 80-те си глобални производствени обекта независимо от развитията около Брекзит, важно е да се подчертае, че дългогодишната липса на инвестиции във Великобритания води до необходимостта фирмите да местят производството си в други държави, където имат възможност да произвеждат в по-модерни и гъвкави условия - важни за производдителността.