Безработицата в САЩ може да се изстреля до 30%, а брутният вътрешен продукт - да се понижи с 50% през второто тримесечие в резултат от затварянето на много предприятия в икономиката, каза президентът на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард в интервю за Bloomberg. Той посочи още, че загубите в икономиката в периода януари - март ще достигнат 2,5 трлн. долара.

"Всичко е на масата по отношение на допълнителните програми за заеми, които централната банка може да осъществи", каза той. "Можем да направим дори още повече, ако е необходимо, предвид въведеното извънредно положение. Зависи от това в каква посока иска да поеме Конгресът."

Фед създаде перфектната буря за следващата тежка криза

Фед създаде перфектната буря за следващата тежка криза

Понижаването на основния лихвен процент може да е лебедовата песен на и без това крехкия растеж

Според Булард в момента се извършва "планирано и контролирано спиране" на икономиката на САЩ, а, за да се превъзмогнат ефектите от него, от централната банка ще инжектират колосално количество новонапечатани долари в икономиката. Количеството притежавани от нея държавни облигации ще се увеличи с поне 500 млрд. долара, а тя ще изкупи и обезпечени от ипотеки активи за още поне 200 млрд. долара.

Същевременно след като миналата седмица JPMorgan понижи драстично прогнозата си за спада на икономиката през второто тримесечие, в понеделник към тях се присъединиха и Morgan Stanley. Все пак тяхното очакване не е толкова апокалиптично, колкото това на Булард. Те прогнозират БВП да се свие с 30%, което е с 26 процентни пункта по-негативен изглед, отколкото първоначално очакваха от банката, предаде Zero Hedge.

Икономиката: В трагедията на коронавируса и след това

Икономиката: В трагедията на коронавируса и след това

Ако оптималната цел на мерките днес е да запазим здравето на по-възрастните, трябва да помислим и в каква среда ще живеят те след пандемията

През първото тримесечие на годината стопанството според банката ще спадне с 2,4%, тъй като икономическата активност се срина през месец март, когато в страната беше прието извънредно положение. "Това ще създаде бездна в потребителските разходи през второто тримесечие, когато очакваме потреблението на домакинствата да се срине с 31% на годишна база", посочват от Morgan Stanley.