От Конституционния съд единодушно са решили да образуват дело за разглеждане по същество дали Истанбулската конвенция съответства на основния закон в Република България.
Искането за разглеждане в КС бе внесено с подписите на 75 депутати от ГЕРБ. То е придружено от постъпилите в парламента положителни и отрицателни становища за документа.
За докладчик по конституционно дело № 3/2018 г. е определен съдия Анастас Анастасов, който е бивш депутат от ГЕРБ и бивш зам.-председател на 41-то народно събрание.
Конституционните съдии са задължили Министерския съвет да им предостави решението на кабинета за оттегляне на проекта за ратификация на конвенцията. Магистратите са поискали и превода на документа, предоставен на министрите.
В КС ще разгледат становищата на държавни институции, представители на съдебната власт, университетски преподаватели и неправителствени организации. На базата на техните анализи, конституционните съдии ще преценят дали документът съответства на Конституцията.
Заради полюсните позиции към документа, включително и в управляващата коалиция, ГЕРБ прецени, че само Конституционният съд може да даде най-обективната правна експертиза влиза ли той в противоречие с основния закон. Към искането депутатите са приложили и преписката за ратификацията в Народното събрание и осем доклада, написани през последните 4 години, с анализ и оценка на възможностите за прилагането на конвенцията в българското право.
Междувременно обаче Министерският съвет изтегли проекта за ратификацията на Истанбулската конвенция, за да има обществено обсъждане. Това оттегляне постави Конституционния съд в деликатна ситуация да прецени дали това оттегляне може да е основание да не се образува дело, или не.
Юристи смятат, че макар ратификацията да е временно отложена, подписът на България под конвенцията остава.
Припомняме, Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence), наричана още Истанбулска конвенция, е документ на Съвета на Европа относно насилието над жени и домашното насилие.
Конвенцията е предложена за подписване на 11 май 2011 г. в Истанбул, Турция, и е в сила от 1 август 2014 г.
На 21 април 2016 г. Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е подписана от министъра на правосъдието във второто правителство на Бойко Борисов - Екатерина Захариева.
Припомняме, след като ратификацията на Истанбулската конвенция мина през Министерски съвет и стигна до Народното събрание се разрази бурен дебат не само в обществото, но и сред политическите партии.
Освен от ВМРО и "Атака", от БСП също се обявиха против ратификацията, като дадоха заявка и за организиране на референдум. Само няколко дни след като заявиха това, социалистите обаче смениха въпроса.
Позицията на БСП беше разкритикувана обаче от бившия лидер и сега председател на ПЕС Сергей Станишев. Да организира референдум се закани и лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
Президентът Румен Радев също се обяви срещу ратификацията и я нарече "зле написан закон".