Министър-председателят Бойко Борисов и министър-председателят на Република Македония Зоран Заев подписаха Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете държави. Подписването на договора и изявленията на двамата премиери беше излъчване пряко по БНТ.
Договорът е дългоочакван акт между двете държави и резултат от усилията на дипломатите ни в продължение на години наред.
Припомняме, България е първата държава в света, признала Република Македония като независима държава още през 1992 г. Оттогава досега обаче подобен договор не е подписан.

Източник: БГНЕС
Проектът на договора е изготвен още през 2008 г. От 2012 г. досега българската и македонска дипломация са обменяли ноти, но безрезултатно. Пробивът бе постигнат едва сега с посещението на министър-председателя на Република Македония Зоран Заев на 20-ти юни в София. Тогава двамата премиери се договориха да подпишат договора за добросъседство на Илинден.
Министърът на външните работи Екатерина Захариева, заедно със своите колеги дипломати, е водила преговорите с македонския си колега Никола Димитров в продължение на повече от месец. След това министър Захариева запозна народните представители от ресорната парламентарна комисия с проекта на договор.
За негова основа се счита Декларацията от 1999 г., подписана между тогавашните премиери Иван Костов и Любчо Георгиевски. С подписването на договора записаното в декларацията става обект на международното право.
В договора е заложен междуправителствен механизъм, с който да се следи изпълнението на договора. Предвижда се и създаването на съвместна експертна комисия по исторически и образователни въпроси, признаването на термина "обща история". Комисията ще разгледа автентичните исторически извори и ще работи за научното тълкуване на фактите от съвместната ни история.
Освен това е предвидено задължението комисията да дава отчет пред правителствата на двете страни. За да влезе в сила договора, той трябва да бъде ратифициран от Народното събрание на Македония и Народното събрание в България.
Очаква се чрез Договора да бъдат постигани цели като: сътрудничеството в двустранен и многостранен план, разширяването на транспортните връзки и комуникации, участие и усвояване на средства по регионални инфраструктурни и по трансгранични проекти, както и улесняване на контактите между гражданите на двете страни.
България и Македония ще си сътрудничат и по отношение на проучването на възможностите за развитие на нова директна връзка между газовите системи на двете страни.
По време на официалното посещение на министър-председателя Бойко Борисов в Скопие бяха подписани: Меморандум за разбирателство между двете транспортни министерства за развитието на железопътните връзки между София и Скопие, както и Меморандум за сътрудничество в областта на природния газ.
В Скопие Борисов ще проведе среща и с председателя на парламента Талат Джафери и с президента Георге Иванов.
На практика обаче след подписването на договора няма регламентиран срок за неговото ратифициране от парламентите на двете държави, а основната опозиционна сила в Македония ВМРО-ДПМНЕ заяви готовността на партията да се бори срещу него и дори заплаши да го превърне в тест за политическата й готовност преди предстоящите местни избори в Македония.
За разлика от Македония българския парламент единодушно прие декларация, с което даде пълен мандат на премиера Борисов за подписването на договора.