В атлетиката има дълголетни спортисти. Повечето от тях обаче са състезатели по спортно ходене, хвърляне на диск и други дисциплини. Дълголетието в спринта обаче е нещо уникално. Заради това покритият норматив за участие на пета олимпиада от Ивет Лалова е наистина специален.
До момента точно шестима спринтьори на 100 и 200 метра са го правили. И догодина Ивет трябва да оформи великолепната седморка. Към тях може би трябва да се прибави и Уайли Браун Уайт от САЩ, но по прицип тя е специалист в скока на дължина, но е бягала в щафетата на САЩ на 4 по 100 метра. Така записва сребро в любимата си дисциплина в Мелбърн през 1956 г. и същия медал в щафетата от Токио през 1964 г.
Източник: LAP.bg
Чистите спринтьори обаче са малко. Над всички е Мерлин Оти. Участва на олимпиадите от 1980 до 2004 г. Или общо седем. Шест за Ямайка и една за Словения. Точно в Атина пък беше дебютът на Ивет на игрите. Единственото, което липсва в кариерата на Оти, е олимпийската титла. Иначе има три сребърни и шест бронзови медала от игрите. На световни държеше рекорда по най-много индивидуални отличия, но той бе подобрен от американката Алисън Филикс. Иначе през кариерата си записа 3 златни, 4 сребърни и 7 бронзови медела от първенства на планетата на открито, и 3 златни, 2 сребърни и 2 бронзови от тези в зала.
До Оти във вечната ранглиста е единствено Хесус Анхел Мария Бригадо, състезател по спортно ходене. И той е със седем олимпиади и двамата разделят рекорда в атлетиката. Втори при спринтьорите е Ким Колинс от Сейнт Китс и Невис. Сензационният световен шампион на 100 метра от първенството в Париж през 2003 г. има 6 игри в кариерата си. При него обаче най-доброто класиране на олимпиада е шестото място. И в Лондон през 2012 година бе включен в стартовия списък в седма серия, но не се яви заради контузия. Заради това някои му броят пет олимпиади, което според едни е правилно, според други - не.
В Токио Ивет трябва да изравни легендарни имена в спринта - Полин Дейвис-Томпсън, Гейл ДивърсРобъртс, Пиетро Менеа и Мери Ониали-Омагбени. Полин е яркият пример, че в спорта няма млади и стари, а можещи и неможещи. Бахамката спечели първия си медал - сребро в щафетата при четвъртото си участие на олимпиада, а взе и две титли при последното си пето в Сидни през 2000 г.
Тя стана шампионка с щафетата на 4 по 100 метра, а няколко години след това грабна и златото на 200 метра, след като американката Марион Джоунс бе дисквалифицирана от всички състезания, в които е участвала, заради употреба на допинг.
Дивърс е една от иконите в спринта и модата в атлетиката. Нейна запазана марка бяха дългите нокти. Освен на 100 метра тя бе състезателка и на хърдели. Двукратна олимпийска шампионка в късия спринт от Барселона и Атланта. Третата нейна титла бе в щафетата на 4 по 100 метра в Атланта.
Пиетро Менеа е една от иконите на европейския спринт. Италианецът все още държи рекорда на континента на 200 метра от 1979 г. с 19,72 сек. Това бе и световната марка за близо 30 години, преди да бъде подобрена от Майкъл Джонсън от САЩ. Италианецът спечели титлата в любимата си дисциплина на игрите в Москва през 1980 г. Има и два бронзови медала от Мюнхен и щафетата на 4 по 400 метра в столицата на СССР. Той бе и единственият европеец с пет и повече олимпиади в спринта.
А в Токио с фамилията Колио Ивет ще го застигне и ще стане първата жена от спринта от Европа с това постижение. И накрая е Мери Ониали. Първата африканка, която проби в елита на късия спринт. Нигерийката е с два бронза от Барселона и Атланта, като първият е от щафета. Ивет ще е и втората българска атлетка с пет олимпийски игри. Първата е Светла Димитрова-Пищикова. При нея проблемът е същият като при Ким Колинс. На последното си участие в Атина тя остана на стартовите блокчета на 100 метра с препятствия, но фигурира в списъците като нестартирала. Иначе дебютира в Сеул като седмобойка. В многобоя е и нейното най-добро представяне - седмо място на олимпиадата в Барселона.
Ивет дебютира на игрите в Атина с четвърто място на 100 метра и пето на 200 метра. В късия спринт първите четири се събраха в мижавите 7 стотни, като Юлия Нестеренко от Беларус взе титлата с 10,93 сек, Лорин Уилямс от САЩ бе с 10,96, Вероника Кембъл от Ямайка с 10,97 и Лалова с 11,00. В дългия Лалова бе изпреварена само от Вероника Кембъл, Алисън Феликс от САЩ, която ще стане най-декорираната атлетка в историята, Деби Фергюсън от Бахама и Алин Бейли от Ямайка. След това дойде и ужасяващата контузия, като всички очакваха края на кариерата на Ивет. Но тя се върна на пистата.
На игрите в Пекин отпадна на 1/2-финал на 100 метра и на 1/4-финал на 200 метра, но вече бе герой заради това, че покри нормативите. На лондонската олимпиада отново бе сред най-добрите 24 и в двата спринта. На 100 метра бе на 29 стотни от финал, а на 200 - на 33 стотни. За да дойдат игрите в Рио де Жанейро, където Ивет смая света. Защото 14 години след дебюта си тя отново бе на финал на олимпийски игри. На 200 метра. Нещо изключително. Непостигано от никого друг. Ивет обича да казва, че нейният треньор Роберто Бономи ще даде да се откаже, когато подобри личното си постижение на 200 метра от 22,32 сек.
В Правец на балканиадата бе само на 13 стотни от него. А то бе поставено преди 4 години. Всъщност Лалова бяга толкова бързо от времето преди ужасяващата контузия. "Ще бягам, докато ми доставя удоволствие", нееднократно е заявявала 35-годишната ни спринтьорка. Поне за момента спринтът продължава да я радва. А рецептата за подобна кариера е проста. Лишения, работа, тренировки. И най-вече да искаш да реализираш мечтите си. Както отбеляза Христо Стоичков. А нейните продължават.