Тазгодишният шампионат по футбол на България се провежда по много комплицирана формула, целяща да повиши интереса към мачовете, както и тяхното качество. Към класическата схема от срещи "всеки срещу всеки" на разменено гостуване беше добавена допълнителна фаза и плейофи за определяне на шампиона и изпадащите отбори.

Практически надпреварата се разделя на две части. Като втората се дели на две подфази, що се отнася до втората осмица.

В първата част всички отбори играят по класическата схема "всеки срещу всеки" на разменено гостуване. Тази фаза вече завърши - имаше 26 кръга. Първите шест отбора: Лудогорец, Левски, ЦСКА, Черно море, Локомотив (Пд) и Дунав ще трябва да изиграят още по 10 мача, отново всеки срещу всеки на разменено гостуване. Активът от първата фаза се добавя към този от втората. Така крайното класиране ще бъде определено след 36 мача.

Шампионът ще играе в квалификациите за Шампионската лига, а вторият ще се включи в турнира за Лига Европа. Според правилника третият ще играе домакински "мач на предизвикателството" със седмия отбор в крайното класиране. Тоест, с победителя от втората осмица. Тук има едно ако, на което ще се спрем по-надолу.

Отборите от втората осмица са разделени на две групи от по четири отбора. Те запазват актива си от първата фаза и ще изиграят по 6 допълнителни мача по класическата схема. Първите два отбора от всяка група запазват автоматично "майсторския си статут". Но ще изиграят още 4 мача с надеждата един от тях да стигне до "мача на предизвикателството" за място в Лига Европа.

Участникът в този мач ще бъде определен по системата на елиминиране в две срещи. Първият от група "А" ще се срешне с втория от група "Б", а първият от група "Б" с втория от група "А". Според сегашното класиране двойките са: Пирин - Славия и Ботев (Пд) - Берое. Победителите от двете двойки ще изиграят финален плейоф за определяне на седмото място. Загубилият ще се класира осми. Тези, които са загубили първите елиминации, ще заемат девето и десето място. Не е обяснено на какъв принцип ще стане това. Но най-вероятно на база точков актив.

Схемата за битката за спасяване от изпадане е същата. Отборите ще определят класирането от 11-то до 14-то място отново по системата на елиминиране по две срещи. Първо ще играят на кръст третите срещу четвъртите от двете групи. Според сегашното класиране двойките биха били: Верея - Локомотив (ГО) и Нефтохимик - Монтана. Победителите ще се срещнат за 11-то място в крайното класиране, което ще е спасително за оставане в Първа лига. Загубилият ще заеме 12-то място и ще участва в бараж от една среща с 3-тия от Втора лига. Който спечели този бараж, ще играе елитен футбол и през следващия сезон. Не е обяснено кой ще е домакин на този бараж, но най-верятно мачът ще се играе на неутрален терен. Съществува и вариант домакин да е отборът от Първа лига.

Снимка 281658

Източник: LAP.bg

Загубилите двубоите от първата елиминация ще играят "два мача на смъртта". Неуспелият ще се класира 14-ти и ще изпадне. А победителят ще остане 13-ти и ще участва в бараж от една среща с втория от Втора лига. Шампионът на Втора лига ще заеме мястото на 14-тия от Първа лига през следващото първенство. Така всички отбори ще изиграят по 36 мача с изключение на деветия и десетия, които ще имат по два мача по-малко.

Разбира се отборите, които се класират за "мача на предизвикателството" и за баражите, ще имат един допълнителен 37-ми мач.

Има няколко неясноти относно регламента. Както е известно, квота за Лига Европа получава носителят на Купата на България. Но ако този отбор е шампионът или тим, който няма лиценз за евротурнирите, тогава тази квота се прехвърля към първенството. Логично би било в "мача на предизвикателството" да играе четвъртият в първенството. Другият вариант е седмият в крайното класиране да играе директно за Лига Европа, прескачайки три отбора, класирали се по-високо от него.

Официално не е съобщено какво се случва при равенство в плейофите. Очаква се да се играят продължения и при ново равенство да се изпълняват дузпи. Другият вариант е предимство да има отборът с по-добър точков актив.

Новата система ще направи така, че отборите, които са горе-долу на едно ниво, да изиграят по четири срещи помежду си. А чрез плейофите е възможно някои тимове да се срещнат по шест пъти. Вече се случи, че срещите Пирин - Нефтохимик и Ботев (Пд) - Монтана се повториха в два последователни петъка, като дори началните часове бяха еднакви.

Недостатък е, че при много мачове между по-малко отбори класирането се разкъсва, разликите стават много големи и последните мачове стават безсмислени. Факт е, че тимът на Монтана е твърдо на последното място в своята група, но практически с две равенства в плейофите и успех срещу отбор от Втора лига, може да се спаси от изпадане.

Разликата в точките в първата шестица може да доведе до много ранно определяне на шампиона на България. Отборите се разделят на групи, като Левски и ЦСКА най-вероятно ще определят втория и третия в крайното класиране. Черно море, Дунав и Локомотив (Пд) ще играят за четвъртото място и могат да доиграят сезона без напрежение.

Във втората осмица е почти сигурно, че Нефтохимик, Локомотив (ГО) и Монтана ще се борят да не изпаднат. Все още има интрига за четвъртия отбор, който ще се определи измежду Верея и Славия. Ботев (Пд) също има малък шанс да попадне в "четворката на слабаците". Тези три отбора в момента се борят едновременно да не изпаднат и да играят в Лига Европа.

Снимка 287942