Да примамват клиенти с най-търсената стока в момента на пазара е последният маркетингов ход, прилаган от няколко малки банки в Китай.

Те предлагат на всеки, който внесе на срочен депозит най-малко 10 хил. юана (около 1400 долара), свинско месо като подарък и стратегията им дава плодове.

Привличането на нови вложители със свинско месо изглежда работи за Селската търговска банка Душан, Линхайската селска търговска банка и няколко други банки в отдалечени региони в страната, пише вестник South Chima Morning Post, цитиран от euromeatnews.com.

Закъсалата икономика и свинското месо - темите, които държат китайците будни

Закъсалата икономика и свинското месо - темите, които държат китайците будни

Цената на свинското скочи с 50% спрямо година по-рано

Наградата за нов депозит варира от 500 грама свинско месо до няколко килограма в зависимост от депозираната сума и срока на депозита. "Парите си остават мои и лихвата е добра. Доволна съм, че получавам и парче свинско в добавка", казва една клиентка след откриването на нова сметка от 20 000 юана.

За времето след като бе регистрирано първото огнище на африканска чума по прасетата в Китай, цената на свинското се удвои, а най-лошото все още не е приключило за потребителите, смятат експертите.

Цените на свинското месо в Китай стигнаха до рекордно високи нива

Цените на свинското месо в Китай стигнаха до рекордно високи нива

За възстановяване на нормалното производство на страната ще са нужни поне пет години

"Повечето свине в Китай вече са умъртвени. Очакваме появата на нови огнища и през зимата, тъй като е много трудно да бъдат почистени камионите, особено в северната част на Китай, а студеното време съхранява вируса. Освен това в кланиците продължават да постъпват заразени прасета гистралите точно както стана преди година. Няма никаква причина да смятаме, че всичко е свършило", коментира Е. Уейн Джонсън, ветеринарен консултант в Enable AgTech Consulting в китайската столица Пекин.

Китай, отглеждащ най-много свине в света, загуби над 50% от поголовието от домашни прасета, които бяха ликвидирани заради разпространението на вируса на АЧС. Това доведе до дефицит от белтъчини от животински произход на най-големия пазар на месо в света, а последиците се усетиха по цялото земно кълбо. Тази година се очаква да бъде пикът на китайската криза с АЧС, като в страната се очаква да пристигне още по-голям обем вносно месо.

В Китай се връщат към кучешкото месо заради дефицита на свинско

В Китай се връщат към кучешкото месо заради дефицита на свинско

Епидемията от чума по прасетата причини загуби от поне 140 млрд. долара на производителите в страната