Президентът на Русия Владимир Путин е на мисия да освободи страната от чуждестранна храна и да модернизира млечната индустрия, където доенето все още често се извършва ръчно. За да го направи, той получава помощ от Европа, пише Bloomberg.

Пет години след ембаргото, което забрани вноса на холандското сирене гауда и на италиански пармезан, руските компании внасят хиляди крави от Стария континент. Така Русия се превръща в най-големият вносител на крави от Европейския съюз.

Това е част от амбициозния правителствен план за трансформирането на Русия от вносител на мляко в пазар, който успява да произвежда достатъчно за собствените си нужди в рамките на следващите осем години. В дългосрочен план страната е решена да продава мляко на най-големия пазар в света: Китай.

Дали целта ще бъде постигната предстои да разберем, но Русия вече успя да постигне "независимост" при домашните птици и свинското месо, след като Кремъл наля средства в нови инестиции.

През 2019 г. Русия е внесла 45 хил. юници на стойност около €100 милиона от Европейския съюз, показват митническите данни и най-вероятно ще бъде най-големият вносител за втора поредна година. През 2016 г. вносът бе двойно по-малък.

Откакто Русия забрани вноса на европейска храна като отговор на санкциите, наложени заради анексацията на Крим през 2014 г., млечнат индустрия е привлякла над 200 милиарда рубли ($3,1 милиарда) инвестиции.

Русия обаче все още е далеч от момента, в който в Путин може да каже, че не се нуждае от чуждестранно мляко. Една от причините за това са нискотехнологичните ферми, които трудно се модернизират. Докато Европа и САЩ използват и генетични подобрения от десетилетия, за да увеличат производството на мляко, Русия изостава. През 2017 г. всяка крава е давала по-малко от половината мляко, спрямо тези в САЩ, според ООН. Почти една трета от млякото в Русия идва от малки семейни ферми или от компании с остарели технологии.

За да може да прекрати вноса, страната трябва да увеличи произвдоството с 19%.